Ampere – biografia i dokonania

André-Marie Ampere
André-Marie Ampere (1775-1836)

Biografia

Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku.

Ampere całe życie spędził we Francji. Urodził się w majętnej rodzinie, która zapewniła mu odpowiednie warunki do samorozwoju. Już w dzieciństwie przejawiał talent do nauk ścisłych: matematyki i fizyki. Szybko zaczął dawać prywatne lekcje z tych przedmiotów i pomimo braku formalnego wykształcenia dostał posadę nauczyciela, najpierw w liceum w Lyonie, potem zaś jako wykładowca na Politechnice w Palaiseau pod Paryżem.

Podczas rewolucji francuskiej Ampere przeżył jedno z najbardziej traumatycznych wydarzeń w swoim życiu – jego ojciec padł ofiarą wielkiego terroru i został ścięty na gilotynie. W 1799 roku fizyk ożenił się z Julią Carron, z którą miał syna Jeana Jacquesa. Śmierć ukochanej żony w 1803 roku była kolejnym tragicznym doświadczeniem w biografii Ampere’a.

W 1808 roku fizyk dostał posadę profesora, a następnie nominację na inspektora generalnego wyższych uczelni we Francji. W 1826 roku objął katedrę fizyki w College de France. W tym okresie wykładał również filozofię na Faculte des Lettres. Zmarł w Marsylii w 1836 roku w wyniku zapalenia płuc.

Dokonania

Ampere był wybitnym fizykiem i matematykiem, który zrewolucjonizował nauki ścisłe. Jego największe osiągnięcia dotyczą zjawiska elektryczności. Ampere wyodrębnił w tej dziedzinie elektrostatykę i elektrodynamikę. Wyjaśnił zjawisko magnetyzmu jako efekt działania wirowych prądów elektrycznych. Tak zwane prawo Ampere’a mówi o tym, że pole magnetyczne wytwarza się w wyniku zmiany natężenia pola elektrycznego. Dokładnie pole magnetyczne powstaje wokół przewodnika z prądem elektrycznym i układa się w postaci okręgów otaczających przewodnik.

Najważniejsze twierdzenia swojej teorii Ampere wyraził w dziele „Traktat o matematycznej teorii zjawisk elektrodynamicznych opartej wyłącznie na eksperymentach”. Od nazwiska słynnego fizyka pochodzi nazwa jednostki natężenia prądu.

Ampere zajmował się ponadto zjawiskiem refrakcji światła oraz chemią (eksperymenty z gazami) i matematyką (teoria równań różniczkowych cząstkowych). Fizyk interesował się także filozofią, czego owocem są „Szkice z filozofii nauki, czyli przedstawienie analitycznej klasyfikacji wiedzy ludzkiej”.

Polecamy również:

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

 • Max Born – biografia i dokonania

  Max Born urodził się w 1882 roku we Wrocławiu, w rodzinie o niemiecko-żydowskich korzeniach. Jego ojciec był profesorem anatomii porównawczej i embriologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 1 + 3 =
Andrzej
2024-06-27 07:25:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał Maxwell dopiero w roku 1864, a więc wiele lat po śmierci Ampera.
Andrzej
2024-06-27 07:19:07
Zdanie ,,Tak zwane prawo Ampere’a mówi o tym, że pole magnetyczne wytwarza się w wyniku zmiany natężenia pola elektrycznego. ,, jest nieprawdziwe. Powinno być: Tak zwane prawo Ampere’a mówi o tym, że pole magnetyczne wytwarza się w wyniku ruchu ładunków.
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43