Biografia
Benjamin Franklin urodził się w 1706 roku w Bostonie w ubogiej wielodzietnej rodzinie. Jego ojciec zajmował się wytwarzaniem świec i mydła. Zaledwie po kilku latach nauki, jako dwunastoletni chłopiec, Benjamin musiał podjąć pracę w zakładzie drukarskim u swojego brata Jamesa. Praca ta rozbudziła jego czytelniczą pasję.
Kiedy brat odmówił publikacji jego artykułów, Benjamin wysłał je do wydawnictwa pod pseudonimem pani Silence Dogood i teksty były zostały opublikowane w gazecie Jamesa „The News England Courant”. Gdy James jednak odkrył podstęp brata, Benjamin musiał opuścić jego wydawnictwo.
Benjamin Franklin |
Przeprowadził się do Filadelfii, gdzie zakochał się w córce znanego drukarza Johna Reada, Deborze. Wkrótce wyjechał jednak do Londynu, a kiedy wrócił Debora była już mężatką. Przez kilka lat imał się różnych zajęć, zaś w 1728 roku założył własną drukarnię. Zaczął również angażować się w życie polityczne, jednocześnie prowadząc działalność naukową. W 1729 roku został właścicielem dziennika „The Pennsylvania Gazette”.
W 1730 roku ożenił się z Deborą Read, która została porzucona przez pierwszego męża. Franklin angażował się w działalność społeczną, działał na rzecz środowiska naturalnego, ochrony zdrowia, a także otworzył pierwszą bibliotekę publiczną. W latach 60. Franklin wyjechał do Anglii, gdzie starał się o ulgi celne dla Pensylwanii jako kolonii brytyjskiej.
Był jednym z twórców Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych (najważniejszym po Thomasie Jeffersonie) ogłoszonej 4 lipca 1776 roku. Dzięki jego staraniom podczas wojny o niepodległość USA uzyskały pomoc Francji. Franklin był także obecny przy podpisaniu pokoju w Wersalu w 1783 roku. Uczony stanowczo przeciwstawiał się niewolnictwu, a swoje poglądy wyraził w słynnej pracy z 1789 roku. Zmarł w 1789 roku w Filadelfii.
Dokonania naukowe
Benjamin Franklin był nie tylko znanym politykiem, drukarzem, wydawcą i działaczem społecznym, ale także naukowcem. Wśród zagadnień fizycznych interesowała go przede wszystkim elektryczność. Przeprowadzał słynne doświadczenia z latawcami, polegające na puszczaniu podczas burzy latawców z metalowym kluczem. Franklin jako pierwszy udowodnił, że podczas burzy dochodzi do wyładowań elektrycznych.
Jednocześnie był wynalazcą pierwszego piorunochronu wykorzystującego uziemienie. Ponadto opisał zjawisko wzajemnego przyciągania i odpychania się ładunków elektrycznych. Franklin był również autorem wielu wynalazków takich jak fotel bujany czy okulary dwuogniskowe.