Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Benoit Pierre Èmile Clapeyron – biografia i dokonania

Benoit Clapeyron
Benoit Pierre Emile Clapeyron

Biografia

Benoit Pierre Emile Clapeyron urodził się w 1799 roku w Paryżu. Studiował na Politechnice w Palaiseau pod Paryżem, a następnie w Ecole des Mines. Po zakończeniu edukacji wraz z przyjacielem Gabrielem Lame wyjechał do Rosji na zaproszenie cara Aleksandra I, który potrzebował inżynierów do rozbudowy infrastruktury dróg oraz nauczycieli do ośrodków naukowych kształcących przyszłych inżynierów.

Clapeyron został zatrudniony jako wykładowca matematyki w Ecole des Travaux Publics w Petersburgu. Przebywał w Rosji przez 10 lat aż do wybuchu rewolucji lipcowej we Francji (1830). W tym czasie fizyk wrócił do kraju i zainicjował projekt budowy linii kolei z Paryża do Saint-Germain. Przez pewien czas Clapeyron przebywał w Wielkiej Brytanii projektując lokomotywy parowe, a potem również stalowe mosty.

W 1844 roku został profesorem Ecole des Ponts et Chaussees, zaś w 1848 roku wybrano go na członka Francuskiej Akademii Nauk. Clapeyron wchodził w skład wielu komitetów naukowych tej organizacji, między innymi komisji przyznającej nagrody w dziedzinie mechaniki, komisji sprawdzającej budowę Kanału Sueskiego oraz komisji prowadzącej badania nad wykorzystaniem silników parowych w żegludze morskiej.

Zobacz również

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku.

  Więcej
 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos.

  Więcej
 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami.

  Więcej
 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze.

  Więcej
 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11