James Clerk Maxwell – biografia i dokonania

Biografia

James Clerk Maxwell urodził się w 1831 roku w Edynburgu, w Szkocji. Jego ojciec był prawnikiem i właścicielem ziemskim, ponadto zaś posiadał zamiłowania naukowe. Nazwisko Maxwell zostało dodane do nazwiska Clerk przez ojca uczonego, kiedy odziedziczył majątek należący do arystokratycznego rodu Maxwellów.

Wkrótce po narodzinach syna rodzina przeprowadziła się do Glenlair w hrabstwie Middlebie. Uczony wcześnie stracił matkę, która była jego pierwszą nauczycielką.

Kiedy Maxwell miał zaledwie 10 lat, zaczął bywać wraz z ojcem na zebraniach Royal Society w Edynburgu. Pierwszą naukową pracę opublikował w wieku 14 lat. Interesował się nie tylko naukami ścisłymi, ale również sztuką, poezją i rysunkiem.

James Clerk Maxwell
James Clerk Maxwell


Studiował na Uniwersytecie w Edynburgu oraz w Trinity College w Cambridge. Następnie pracował jako nauczyciel w Marischal College w Aberdeen. W 1857 roku ożenił się z Katherine Mary Dewar, córką rektora Marischal College. W 1860 roku zaczął pracować w King’s College w Londynie.

Był członkiem Royal Society, a także pierwszym dyrektorem Laboratorium Cavendisha. Zmarł na nowotwór złośliwy w wieku 48 lat, w 1879 roku w Cambridge.

Dokonania

James Clerk Maxwell był wybitnym fizykiem i matematykiem, którego odkrycia i przewidywania w znacznym stopniu przyczyniły się do powstania współczesnych wynalazków takich, jak radio i telewizja.

Maxwell zajmował się elektrodynamiką, termodynamiką oraz teorią barw. Uczony stworzył podstawy elektromagnetyzmu. Przewidział istnienie fal elektromagnetycznych, które rozchodzą się z prędkością światła. Sformułował cztery równania opisujące prawidłowości pola elektromagnetycznego. Opierał się w tej dziedzinie na wcześniejszych wnioskach Michaela Faradaya i przedstawił ich matematyczną interpretację.

W zakresie termodynamiki zajmował się gazem doskonałym określając prędkość poruszania się jego cząsteczek w danej temperaturze. Ponadto Maxwell opracował teorię barw. W 1861 roku wykonał pierwszą barwną fotografię wstążki ze szkockiego tartanu.

Maxwell interesował się również astronomią, badał stabilność grawitacyjną pierścieni Saturna odkrytych przez Galileusza. Jego teorie nie zyskały od razu wielkiego uznania, ale z czasem okazały się prawdziwą rewolucją w nauce porównywalną do odkryć Isaaca Newtona czy Alberta Einsteina. 

Polecamy również:

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 5 =
Sygines
2018-02-06 12:30:25
lol
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43