Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Niels Bohr – biografia i dokonania

Ostatnio komentowane
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA
Niels Bohr
Niels Bohr (ok. 1922)

Biografia

Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Bohr pracował naukowo na Uniwersytecie Kopenhaskim, gdzie doszedł do stopnia profesora, a w 1920 roku został kierownikiem Instytutu Fizyki Teoretycznej.

W 1910 roku fizyk ożenił się z Margrethe Norlund, z którą miał sześciu synów. Niels Bohr przeżył śmierć dwóch swoich synów, z których jeden utonął, a drugi zmarł w dzieciństwie w wyniku powikłań zapalenia opon mózgowych.

W swoich badaniach naukowych fizyk konsultował się z Ernestem Rutherfordem. To pod jego kierunkiem Bohr rozpoczął pracę nad modelem atomu i korzystał z jego teorii. Jednym z najbardziej znanych uczniów samego Bohra był natomiast Werner Heisenberg. Po wybuchu II wojny światowej uczony zbiegł do Szwecji, a stamtąd przez Londyn do Stanów Zjednoczonych. Bohr brał udział w projekcie Manhattan, którego celem było stworzenie bomby atomowej. Po wojnie fizyk powrócił do Danii. Zmarł w Kopenhadze w 1962 roku.

Dokonania

Niels Bohr to jeden z największych naukowców w historii. W 1922 roku został odznaczony Nagrodą Nobla za zbadanie

Polecamy również:

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

 • Max Born – biografia i dokonania

  Max Born urodził się w 1882 roku we Wrocławiu, w rodzinie o niemiecko-żydowskich korzeniach. Jego ojciec był profesorem anatomii porównawczej i embriologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =