Biografia
Wolfgang Pauli urodził się w 1900 roku w Wiedniu. Jego ojciec był znanym lekarzem, a następnie profesorem na Uniwersytecie w Wiedniu. W 1898 roku zmienił nazwisko na Wolfgang Joseph Pauli i przeszedł konwersję z judaizmu na katolicyzm.
Młody Pauli uczęszczał do gimnazjum w Wiedniu, a następnie studiował na Uniwersytecie w Monachium. Jego wielkim mistrzem był jeden z profesorów, Sommerfeld. W 1921 roku Pauli uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy o teorii kwantowej.
Następnie został zaproszony do Getyngi, gdzie został asystentem Maxa Borna. Tam też poznał Nielsa Bohra, dzięki któremu w latach 1922 – 1923 pracował w jego Instytucie.
Wolfgang Pauli/ Nobel Foundation (1945) |
W 1927 roku Pauli przeżył osobistą tragedię, ponieważ jego matka popełniła samobójstwo. Fizyk nie zaakceptował drugiej żony ojca. Jego kariera naukowa układała się natomiast wyśmienicie.
W 1928 roku został profesorem w katedrze fizyki teoretycznej w Wojskowej Wyższej Szkole Technicznej w Zurychu. W 1929 roku porzucił Kościół Katolicki.
W tym samym czasie ożenił się z Kathe Margarethe Deppner, ale małżeństwo rozpadło się już po roku. Pauli zaczął nadużywać alkoholu i wkrótce został pacjentem Carla Gustava Junga. W 1934 roku ożenił się po raz drugi z Franciską Bertram.
W latach 30. odbywał gościnne wykłady na Uniwersytecie w Michigan i w Princeton. W 1940 roku otrzymał stanowisko profesora w Michigan. Po II wojnie światowej wrócił do Zurychu.
W 1945 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Został do niej nominowany przez Alberta Einsteina. Nie zjawił się jednak osobiście na ceremonii w Sztokholmie.
W 1953 roku został członkiem Royal Society i wielu innych prestiżowych organizacji naukowych. Zmarł w Zurychu w 1958 roku. Powodem jego śmierci był nowotwór złośliwy.
Dokonania
Wolfgang Pauli należy do najważniejszych twórców mechaniki kwantowej. Został odznaczony Nagrodą Nobla za odkrycie, które nazywane jest zakazem Pauliego. Zgodnie z tym prawem, dwa fermiony nigdy nie mogą znajdować się w jednakowym stanie kwantowym.
Pauli jako pierwszy przewidział istnienie neutrina, co zostało później udowodnione przez Fredericka Reinesa i Clyde’a Cowana. Fizyk wprowadził również pojęcie spinu elektronu, które tłumaczyło dokonane przez niego doświadczenia.
Pauli bardzo interesował się psychologią, uważał nawet, że w przyszłości fizyka i psychologia stworzą jedną naukę. Wspólnie z Carlem Gustavem Jungiem wydał książkę „Naturerklarung und Psyche”.