Wolfgang Pauli – biografia i dokonania

Biografia

Wolfgang Pauli urodził się w 1900 roku w Wiedniu. Jego ojciec był znanym lekarzem, a następnie profesorem na Uniwersytecie w Wiedniu. W 1898 roku zmienił nazwisko na Wolfgang Joseph Pauli i przeszedł konwersję z judaizmu na katolicyzm.

Młody Pauli uczęszczał do gimnazjum w Wiedniu, a następnie studiował na Uniwersytecie w Monachium. Jego wielkim mistrzem był jeden z profesorów, Sommerfeld. W 1921 roku Pauli uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy o teorii kwantowej.

Następnie został zaproszony do Getyngi, gdzie został asystentem Maxa Borna. Tam też poznał Nielsa Bohra, dzięki któremu w latach 1922 – 1923 pracował w jego Instytucie.

Wolfgang Pauli
Wolfgang Pauli/ Nobel Foundation (1945)

W 1927 roku Pauli przeżył osobistą tragedię, ponieważ jego matka popełniła samobójstwo. Fizyk nie zaakceptował drugiej żony ojca. Jego kariera naukowa układała się natomiast wyśmienicie.

W 1928 roku został profesorem w katedrze fizyki teoretycznej w Wojskowej Wyższej Szkole Technicznej w Zurychu. W 1929 roku porzucił Kościół Katolicki.

W tym samym czasie ożenił się z Kathe Margarethe Deppner, ale małżeństwo rozpadło się już po roku. Pauli zaczął nadużywać alkoholu i wkrótce został pacjentem Carla Gustava Junga. W 1934 roku ożenił się po raz drugi z Franciską Bertram.

W latach 30. odbywał gościnne wykłady na Uniwersytecie w Michigan i w Princeton. W 1940 roku otrzymał stanowisko profesora w Michigan. Po II wojnie światowej wrócił do Zurychu.

W 1945 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Został do niej nominowany przez Alberta Einsteina. Nie zjawił się jednak osobiście na ceremonii w Sztokholmie.

W 1953 roku został członkiem Royal Society i wielu innych prestiżowych organizacji naukowych. Zmarł w Zurychu w 1958 roku. Powodem jego śmierci był nowotwór złośliwy.

Dokonania

Wolfgang Pauli należy do najważniejszych twórców mechaniki kwantowej. Został odznaczony Nagrodą Nobla za odkrycie, które nazywane jest zakazem Pauliego. Zgodnie z tym prawem, dwa fermiony nigdy nie mogą znajdować się w jednakowym stanie kwantowym.

Pauli jako pierwszy przewidział istnienie neutrina, co zostało później udowodnione przez Fredericka Reinesa i Clyde’a Cowana. Fizyk wprowadził również pojęcie spinu elektronu, które tłumaczyło dokonane przez niego doświadczenia.

Pauli bardzo interesował się psychologią, uważał nawet, że w przyszłości fizyka i psychologia stworzą jedną naukę. Wspólnie z Carlem Gustavem Jungiem wydał książkę „Naturerklarung und Psyche”.

Polecamy również:

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19