Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wolfgang Pauli – biografia i dokonania

Ostatnio komentowane
Naprawdę swietne wytłumaczenie o co chodzi z energia kinetyczna wzgledem ukladu odniesie...
Tom02 • 2018-08-18 20:49:41
Uwaga czytelniku! Tomek przyszedł na świat sto lat później.
Zaraza • 2018-08-18 11:27:47
"Jezu Chry..."! Dawno już nie czytałem tak czerwonego, komuszego, wypaczonego opracowani...
Otwórz oczy • 2018-08-15 18:21:31
Według mnie bardzo przydatne dzięki temu tekstowi mniej więcej zrozumiałam jak dział...
Emilia • 2018-07-26 20:05:25
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Biografia

Wolfgang Pauli urodził się w 1900 roku w Wiedniu. Jego ojciec był znanym lekarzem, a następnie profesorem na Uniwersytecie w Wiedniu. W 1898 roku zmienił nazwisko na Wolfgang Joseph Pauli i przeszedł konwersję z judaizmu na katolicyzm.

Młody Pauli uczęszczał do gimnazjum w Wiedniu, a następnie studiował na Uniwersytecie w Monachium. Jego wielkim mistrzem był jeden z profesorów, Sommerfeld. W 1921 roku Pauli uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy o teorii kwantowej.

Następnie został zaproszony do Getyngi, gdzie został asystentem Maxa Borna. Tam też poznał Nielsa Bohra, dzięki któremu w latach 1922 – 1923 pracował w jego Instytucie.

Wolfgang Pauli
Wolfgang Pauli/ Nobel Foundation (1945)

W 1927 roku Pauli przeżył osobistą tragedię, ponieważ jego matka popełniła samobójstwo. Fizyk nie zaakceptował drugiej żony ojca. Jego kariera naukowa układała się natomiast wyśmienicie.

W 1928 roku został profesorem w katedrze fizyki teoretycznej w Wojskowej Wyższej Szkole Technicznej w Zurychu. W 1929 roku porzucił Kościół Katolicki.

W tym samym czasie ożenił się z Kathe Margarethe Deppner, ale małżeństwo rozpadło się już po roku. Pauli zaczął nadużywać alkoholu i wkrótce został pacjentem Carla Gustava Junga. W 1934 roku ożenił się po raz

Polecamy również:

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =