Biografia
Joseph John Thomson urodził się w 1856 roku w Manchesterze. Jego ojciec pracował jako księgarz i wydawca. Już we wczesnym dzieciństwie przyszły fizyk wykazywał zainteresowania naukowe. Posiadał własny mikroskop, dzięki któremu prowadził własne badania.
Ukończył Ovens-College w Manchesterze. Już na tym etapie nauki Thomson przeprowadzał doświadczenia, z których jedno mogło się dla niego zakończyć tragicznie. W wyniku niekontrolowanej eksplozji został bowiem poparzony i groziła mu utrata wzroku.
Po ukończeniu collegu Thomson pracował w Trinity College w Cambridge, z którym był związany do końca życia. W 1884 roku objął po profesorze Lordzie Rayleghu Katedrę Fizyki Eksperymentalnej Laboratorium Cavendisha. Był również honorowym profesorem Uniwersytetu w Cambridge.
Joseph John Thomson |
W 1886 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych na gościnne wykłady w Princeton. W 1890 roku ożenił się z pochodzącą z arystokratycznego rodu Paget Rose Elisabeth. Mieli dwójkę dzieci. Ich syn, sir George Paget Thomson, został odznaczony Nagrodą Nobla z fizyki w 1937 roku. Thomson ponownie udał się do USA w 1904 roku na zaproszenie Uniwersytetu Yale.
W 1906 roku został laureatem Nagrody Nobla z dziedziny fizyki. Dwa lata później otrzymał tytuł szlachecki w podziękowaniu za zasługi dla nauki. Został także członkiem Royal Society. Był laureatem wielu prestiżowych odznaczeń, między innymi otrzymał Medal Copleya, Daltona i Faradaya. Thomson zmarł w Cambridge w 1940 roku.
Dokonania
J.J. Thomson otrzymał Nagrodę Nobla za „teoretyczne i doświadczalne badania przewodnictwa elektrycznego w gazach”. Pracami nad tym zagadnieniem naukowiec zajmował się w Laboratorium Cavendisha wraz z Ernestem Ruthefordem. Wspólnie wydali na ten temat pracę „O przewodzeniu elektryczności przez gazy wystawione na działanie promieni Roentgena”. Najważniejszym efektem owych eksperymentów było odkrycie przez Thomsona cząstek o jednakowym ładunku elektrycznym i jednakowej masie, czyli elektronów. Thomson ustalił, że to właśnie dzięki nim możliwe jest przewodnictwo gazów.
Badacz oszacował również masę elektronu obliczając, że jest ona 100 razy mniejsza niż masa cząsteczki wodoru. Samodzielnie zbudował pierwszy spektrometr mas. Ponadto udało mu się opracować metodę pomiaru ilości elektronów w atomach różnych pierwiastków. Efektem jego dalszych prac było odkrycie izotopów. To jemu fizyka zawdzięcza więc takie pojęcia, jak elektron i jon.