Pierre Curie – biografia i dokonania

Biografia

Pierre Curie urodził się w 1859 roku we Francji jako syna lekarza Eugene Curie i Sophie-Claire Depouilly. Jego ojciec wychowywał dzieci zgodnie ze światopoglądem ateistycznym, dlatego Pierre nie został ochrzczony.

Curie studiował fizykę na paryskiej Sorbonie. Po uzyskaniu licencjatu w wieku dziewiętnastu lat otrzymał posadę asystenta profesora Dessainnsa na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Paryskiego.

W 1882 roku został adiunktem w Szkole Fizyki Przemysłowej i Chemii Przemysłowej Miasta Paryża. Jego rozprawa doktorska miała tytuł „Własności magnetyczne ciał w różnych temperaturach”. W 1894 roku Curie został profesorem paryskiej Szkoły Fizyki i Chemii.

Pierre Curie
Pierre Curie

W 1895 roku ożenił się z młodszą o osiem lat Marią Skłodowską, absolwentką fizyki i matematyki Sorbony. Jedna z córek małżeństwa – Irene, podobnie jak rodzice, otrzymała Nagrodę Nobla (w dziedzinie chemii). Z kolei druga córka, Ewa, była znaną pianistką.

Pierre Curie w czasie, gdy poznał swoją żonę, był już znanym naukowcem. Wchodził w skład zespołu badawczego profesora Charlesa Fiedela, który odkrył zjawisko piezoelektryczności. Kiedy Maria Skłodowska zdecydowała się uczynić tematem swojej pracy doktorskiej zjawisko promieniotwórczości uranu odkryte przez Becquerela, Pierre Curie przyłączył się do owych badań. Efektem prowadzonych eksperymentów okazało się odkrycie radu i polonu.

W 1903 roku wraz z żoną i Becquerelem naukowiec został odznaczony Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. W 1905 roku otrzymał stopień profesora zwyczajnego Uniwersytetu Paryskiego oraz wybrano go na członka Francuskiej Akademii Umiejętności. Zginął w wypadku w 1906 roku. Wpadł pod koła ciężarowego wozu konnego.

Dokonania

Bez wątpienia największym osiągnięciem Pierre’a Curie było to, którego dokonał wraz ze swoją żoną w 1898 roku, a więc odkrycie radu i polonu (nazwa została nadana na cześć Polski). Był to bardzo ważny etap na drodze badania promieniotwórczości, którego początek wyznaczyło opisanie zjawiska promieniotwórczości przez Wilhelma Röntgena, a następnie radioaktywnych właściwości uranu przez Henriego Becquerela.

Pierre Curie początkowo prowadził badania nad magnetyzmem, jednak zafascynowały go eksperymenty żony i postanowił do nich dołączyć. Wspólnie badali blendę smolistą i chalkolit, w których wykryli obecność silnie radioaktywnych pierwiastków. Odkrycie to znalazło olbrzymie zastosowanie w medycynie, w radioterapii chorób nowotworowych.

Polecamy również:

  • Ampere – biografia i dokonania

    Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

  • Archimedes – biografia i dokonania

    Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

  • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

    Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

  • Niels Bohr – biografia i dokonania

    Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

  • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

    Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 2 =
luzak
2024-04-18 17:47:36
bez marii bylby nikim, bez pozdra
Ostatnio komentowane
bazinga
• 2024-09-12 14:55:28
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33