Thomas Young – biografia i dokonania

Biografia

Thomas Young urodził się w 1773 roku w Milverton w Anglii. Był najstarszym z dziesięciorga dzieci. Jego ojciec pracował jako kupiec i bankier. Rodzice Younga byli kwakrami, a więc wyznawcami jednej z protestanckich sekt religijnych.

Młody Thomas już we wczesnym dzieciństwie zdradzał wybitne zdolności. W wieku kilku lat nauczył się czytać i szybko opanował czternaście języków obcych, w tym np. grekę, łacinę, hebrajski i arabski. Ponadto miał zdolności artystyczne, interesował się szczególnie muzyką.

Thomas Young 
Thomas Young

W 1792 roku wyjechał do Londynu, gdzie podjął studia medyczne, dwa lata później przeniósł się zaś do Edynburga. Jako kwakier nie mógł studiować na takich uczelniach, jak Oxford czy Cambridge. Na terenie Wielkiej Brytanii miał wstęp  jedynie na szkockie uniwersytety. Dlatego, by kontynuować naukę, wyjechał do Getyngi, gdzie w 1796 roku uzyskał stopień doktora fizyki.

Wiele podróżował po ówczesnych Niemczech. Po powrocie chciał uzupełnić swoje wykształcenie medyczne w Cambridge, ale zanim wstąpił na uniwersytet musiał przejść konwersję i stać się członkiem Kościoła anglikańskiego. W tym czasie odziedziczył po swoim wuju dom w Londynie i znaczną sumę pieniędzy, co dało mu finansową niezależność.

Polecamy również:

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
ee4
rr • 2021-10-20 19:19:10
xd
Łucja • 2021-10-20 17:24:00
XD
LOL • 2021-10-20 16:21:41
.
kadzionka • 2021-10-20 15:11:25
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02