Biografia
Thomas Young urodził się w 1773 roku w Milverton w Anglii. Był najstarszym z dziesięciorga dzieci. Jego ojciec pracował jako kupiec i bankier. Rodzice Younga byli kwakrami, a więc wyznawcami jednej z protestanckich sekt religijnych.
Młody Thomas już we wczesnym dzieciństwie zdradzał wybitne zdolności. W wieku kilku lat nauczył się czytać i szybko opanował czternaście języków obcych, w tym np. grekę, łacinę, hebrajski i arabski. Ponadto miał zdolności artystyczne, interesował się szczególnie muzyką.
![]() |
Thomas Young |
W 1792 roku wyjechał do Londynu, gdzie podjął studia medyczne, dwa lata później przeniósł się zaś do Edynburga. Jako kwakier nie mógł studiować na takich uczelniach, jak Oxford czy Cambridge. Na terenie Wielkiej Brytanii miał wstęp jedynie na szkockie uniwersytety. Dlatego, by kontynuować naukę, wyjechał do Getyngi, gdzie w 1796 roku uzyskał stopień doktora fizyki.
Wiele podróżował po ówczesnych Niemczech. Po powrocie chciał uzupełnić swoje wykształcenie medyczne w Cambridge, ale zanim wstąpił na uniwersytet musiał przejść konwersję i stać się członkiem Kościoła anglikańskiego. W tym czasie odziedziczył po swoim wuju dom w Londynie i znaczną sumę pieniędzy, co dało mu finansową niezależność.
W 1801 roku Young został profesorem fizyki („filozofii naturalnej”) w Royal Institition; wykładał hydrodynamikę, mechanikę, fizykę i matematykę. W 1804 roku ożenił się z Elizą Maxwell. Małżeństwo było bezdzietne.
Uczony został też sekretarzem Royal Society. W 1811 roku zatrudnił się jako lekarz w szpitalu Saint George. Mimo swoich niewątpliwych talentów i ogromnej wiedzy nie robił jednak na pacjentach imponującego wrażenia. Bardziej sprawdzał się jako teoretyk medycyny niż praktykujący lekarz. Niedługo przed śmiercią został wybrany na zagranicznego członka Francuskiej Akademii Nauk. Zmarł w Londynie w 1829 roku.
Dokonania
Thomas Young był wybitnym fizykiem, fizjologiem i lekarzem. W dziedzinie fizyki interesował się przede wszystkim zjawiskami świetlnymi. Jako pierwszy obliczył długości fal świetlnych oraz opisał interferencję. Uważa się go za twórcę falowej teorii światła.
Badania nad światłem wiązały się również z fascynacją Younga optyką. Udało mu się wyjaśnić mechanizm akomodacji ludzkiego oka, a także odkryć zjawisko astygmatyzmu. Zajmował się również widzeniem barw. Oprócz medycyny i fizyki pasją naukowca były egipskie hieroglify. Odczytał on hieroglify z kamienia z Rosetty.