Biografia
Alessandro Volta urodził się w 1745 roku w Como we Włoszech w rodzinie katolickiej. Jako dziecko nie mówił aż do piątego roku życia, co było przyczyną obaw o jego rozwój umysłowy. Kiedy jednak zaczął mówić, szybko okazało się, że jest wyjątkowo zdolnym dzieckiem. Rodzicie wysłali go początkowo do kolegium Jezuitów.
Volta już w wieku czternastu lat zdecydował, że będzie fizykiem. W 1774 roku został wykładowcą fizyki w wyższej szkole w Como. Wówczas też skonstruował swój pierwszy wynalazek, elektrofor, służący do elektryzowania różnych przedmiotów.
Alessandro Volta |
W 1800 roku zaprezentował jedno ze swoich odkryć przed Napoleonem Bonapparte, był to tzw. ogniwo Volty. Otrzymał za to szlachecki tytuł hrabiego, został senatorem i przyznano mu stałą pensję. W 1779 roku Volta objął posadę profesora fizyki na Uniwersytecie w Padwie.
Wiele podróżował po Europie nawiązując kontakty z ówczesnymi wielkimi uczonymi. W 1794 roku ożenił się z Teresą Peregrini, córką Ludovico Peregriniego. Miał sześcioro dzieci. Został odznaczony medalem Legii Honorowej. Przez całe życie pozostał praktykującym katolikiem. Należał do religijnego stowarzyszenia – Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Zmarł w 1827 roku w Como.
Dokonania
Alessandro Volta był wybitnym fizykiem, który zasłużył się nauce konstruując wiele pomysłowych wynalazków i opracowując własne teorie dotyczące elektryczności. To on po raz pierwszy odkrył metan w gazie błotnym, a także wyliczył jego „wartość opałową”.
Wynalazł takie urządzenia, jak kondensator i elektroskop. Fascynowało go odkrycie, którego dokonał w dziedzinie medycyny Luigi Galvani i idąc tym tropem skonstruował pierwszą baterię, zwaną ogniwem Volty. Składała się ona z dwóch płytek srebra i cynku (elektrody) zanurzonych w słonej wodzie pełniącej funkcję elektrolitu. Po raz pierwszy zademonstrował więc zjawisko napięcia kontaktowego.
Ponadto wpadł na pomysł połączenia kilku podobnych ogniw galwanicznych, tworząc tzw. stos Volty. Pokazał tym samym, że prąd elektryczny może się przemieszczać z jednego miejsca do innego za pomocą drutu. Od jego nazwiska pochodzi nazwa jednostki napięcia elektrycznego – wolt.
Volta interesował się również wpływem elektryczności na narządy zmysłów, dlatego ma zasługi także w dziedzinie fizjologii. W tej materii polemizował z Galvanim nie zgadzając się z pojęciem wyładowań elektrycznych w organizmach żywych. Udowodnił, że prąd przepływa pomiędzy dwoma metalami, a żabie udko, w którym Galvani zauważył efekt pobudzenia, pełniło funkcję swoistego wskaźnika elektryczności.