Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

II wojna światowa w Afryce (1942) - historia, przyczyny, przebieg

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jednym z wielu frontów, na którym toczono walki podczas II wojny światowej, był kontynent afrykański. Było to miejsce, gdzie ścierały się wpływy Włoch, Wielkiej Brytanii i Francji, której osamotnione po upadku metropolii kolonie wydawały się łakomym kąskiem dla Brytyjczyków. Włoski dyktator Benito Mussolini marzył z kolei o odbudowaniu Imperium Romanum, a na przeszkodzie w realizacji tych celów stawał mu kontrolowany przez Brytyjczyków Egipt.

Działania wojenne w Afryce rozpoczęły się w roku 1940 włoską ofensywą w kierunku Libii i Egiptu. Dość prędko okazało się jednak, że Włosi daleko przeceniali swoje siły. Kampania stała się prędko serią kompromitujących błędów i porażek, gdy całe włoskie dywizje były rozbijane, a sprzęt pancerny okazał się tragicznie przestarzały. Już wkrótce to Brytyjczycy przeszli do ofensywy, wdzierając się do włoskich kolonii.

Chcąc ratować swojego sojusznika, Hitler wysłał do Afryki kontyngent niemieckich wojsk, tzw. „Afrika-Korps”, dowodzony przez świetnego generała Erwina Rommla. Zyskał on wkrótce przydomek „Lisa Pustyni”. Udało mu się zahamować atak Brytyjczyków i samemu przejść do ofensywy, używając niemieckich wojsk jako „rdzenia”, wokół którego mogły koncentrować

Polecamy również:

  • Bitwa o Tobruk - przebieg, udział Polaków

    Trwające niemal rok walki o utrzymanie Tobruku były jedną z najdłuższych i najsłynniejszych kampanii II wojny światowej. Mimo że bitwa toczyła się na drugorzędnym odcinku frontu, oblężenie fortu stało się jednym z symboli całej wojny, zwłaszcza zaś kampanii afrykańskiej. Więcej »

  • Erwin Rommel - biografia, działalność

    Erwin Rommel jest jednym z najsłynniejszych niemieckich dowódców II wojny światowej, zarówno ze względu na swoją rolę w wojnie, jak i niezwykłą charyzmę i urok osobisty, który dostrzegali nawet wrogowie. Przyszły feldmarszałek urodził się 15.11.1891 roku w Heidenheim. Pochodził ze... Więcej »

Komentarze (3)
3 + 3 =
Komentarze
Meilin • 2016-04-20 17:39:44
Bardzo pomocna strona. Można dodać więcej informacji na podobny temat. Jest to bardzo ciekawe, nie ma co ujmować. Dzięki artykułowi szybko zrobiłam prezentację na ten temat. Bardzo podoba mi się strona. W internecie może być takich więcej, dość krótkich, ale treściwych. W wikipedi.org za dużo tekstu! Wogule nie wiadomo co napisać! Mam nadzieję, że strona jeszcze kiedyś mi się przyda.
Janek • 2016-04-20 17:02:01
Tekst mi bardzo pomógł! Wielki dzięks!!!!!
Zofia • 2016-04-20 17:01:09
Ostatnie zdanie dziwnie po polsku( nie językowo). Nie można zrozumieć!