Forum Romanum - opis, przeznaczenie, data powstania

Forum było głównym centrum każdego miasta rzymskiego w starożytności. Służyło jako przestrzeń publiczna, związana z handlem, religią oraz działaniami ekonomicznymi, politycznymi i społecznymi. Fora były powszechne we wszystkich rzymskich miastah, jednak żadne z nich nie dorównywało samemu Rzymowi.

Występują pewne podobieństwa pomiędzy grecką agorą, a forum rzymskim. Podobnie jak forum, agora była w starożytnej Grecji głównym, otwartym miejscem publicznym każdego polis (miasto – państwo). Jednak rzymski odpowiednik był dużo bardziej rozbudowany. Na fora rzymskie składały się dodatkowo liczne sklepy, świątynie oraz łuki triumfalne. Oprócz tego na forach przekazywano najważniejsze informacje dla ludu oraz stanowiły główne miejsce dla prostytucji danego miasta.

Głównym forum miasta Rzymu było Forum Romanum. Otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem oraz Kwirynałem. Umieszczenie go w centrum miasta, miałoby sięgać czasów królów z rodu Tarkwiniuszy. Według niektórych podań Tarkwiniusz Stary miał rozkazać budowę Cloaca Maxima w VII w. p.n.e., w celu osuszenia podmokłych terenów z bagnistej wody w dolinie, pomiędzy wzgórzami Eskwilinu, Wiminału i Kwirynału. Już na osuszonym terenie powstało Forum Romanum.

Forum Romanum, to centrum życia społecznego oraz ekonomicznego i politycznego, szczególnie w okresie republikańskim. W tym okresie zbierał się tam senat, organizowano również liczne procesje. W czasach cesarstwa, fora pełniły raczej funkcje handlowe, rozrywkowe i reprezentacyjne. W tym też czasie rozbudowano forum poprzez budowę Świątyni Boskiego Juliusza, Wenus i Romy, Wespazjana, Antonina i Faustyny oraz łuk triumfalny cesarza Augusta.

W trackie rozbudowywania Rzymu, wznoszono kolejne fora cesarskie, które utworzyły z istniejącym już Forum Romanum zwarty kompleks architektoniczny. Najbliżej Forum Romanum, znajdowało się Forum Juliusza Cezara.

Polecamy również:

 • Koloseum - opis, przeznaczenie, data powstania

  Budowa Koloseum rozpoczęła się w roku 72 n.e. na zlecenie cesarza Wespazjana, założyciela dynastii Flawiuszów. Ukończenie całego kompleksu nastąpiło dopiero po jego śmierci. Budynek początkowo nazywał się Amfiteatrem Flawiusza, nazwa Koloseum funkcjonowała dopiero w późniejszym okresie, od powstania... Więcej »

 • Kapitol - opis, przeznaczenie, data powstania

  Kapitol jest najmniejszym i zarazem najważniejszym z siedmiu wzgórz starożytnego Rzymu. Stanowił jego polityczne i religijne centrum. Wzgórze stało się symbolem panowania Rzymu jako stolicy świata. Ówcześnie, nadal symbolizuje serce Wiecznego Miasta. Więcej »

 • Kolumna Trajana i in. - opis, data powstania, historia

  Kolumna Trajan znajduje się między dwoma bibliotekami – greckiej oraz łacińskiej, przy przejściu do świątyni boskiego Trajana, za Bazyliką Ulpia. Kolumna została zbudowana w roku 113 n.e., na forum Trajan dla upamiętnienia jego zwycięstwa nad Dakami (starożytny lud pochodzenia trackiego). Więcej »

 • Łuki triumfalne - opis, przykłady, przeznaczenie

  Łuki Triumfalne były bardzo popularnymi zabytkami architektonicznymi, budowanymi w całym Imperium Rzymskim. Ich podstawowym celem było upamiętnianie zwycięstw militarnych, triumfów czy też przejęcie władzy przez nowego cesarza. Łuki były często wznoszone na głównych arteriach. Więcej »

 • Akwedukty - opis, przeznaczenie, historia

  Pomimo, że budowa akweduktów była znana już wcześniej, to właśnie rzymianie – poprzez swoje innowacje techniczne i budowlane, nadali im najdoskonalszy kształt. Niezwykłe i ambitne projekty inżynierskie pozwoliły na opanowanie wszystkich rodzajów terenu. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43