Kapitol - opis, przeznaczenie, data powstania

Kapitol jest najmniejszym i zarazem najważniejszym z siedmiu wzgórz starożytnego Rzymu. Stanowił jego polityczne i religijne centrum. Wzgórze stało się symbolem panowania Rzymu jako stolicy świata. Ówcześnie, nadal symbolizuje serce Wiecznego Miasta.

Wykopaliska z tego obszaru, wskazują na ślady osadnictwa z okresu epoki żelaza. Było to idealne miejsce dla pierwszych osadników, ze względu na naturalną ochronę, w postaci skalistych zboczy otaczających wzgórze oraz z jednej strony łatwy dostęp do Tybru.

Jeszcze przed okresem Republiki w Starożytnym Rzymie, pierwsi królowie budowali na Kapitolu okazałe świątynie. Już w tamtym okresie Kapitol miał symbolizować pozycję Rzymu jak Caput Mudni, co dosłownie oznacza „głowę w chmurach”.

Kapitol – Świątynia Jowisza

Największą i najbardziej imponującą z tych świątyń była Świątynia Jowisza (najwyższy bóg rzymski). Złocona świątynia była najważniejszym sanktuarium w starożytnym Rzymie. Została zbudowana w VI wieku p.n.e. na szczycie Kapitolu przez Tarkwiniusza Pysznego (535 – 509 r. p.n.e.). Wielkość świątyni to 53 na 63 metry. Była poświęcona trzem bogom – Jowiszowi, Junonie oraz Minewrze, z czego każdy posiadał oddzielne miejsce kultu. Cała świątynia jest ozdobiona reliefami oraz rzeźbami z terakoty. Początkowy posąg Jowisza został w późniejszym okresie zastąpiony wersją ze złota oraz kości słoniowej.

Kapitol – Skała Tarpejska

Według legendy, skała Tarpejska położona na południe od świątyni Jowisza, została tak nazwana od rzymskiej kobiety imieniem Tarpeja. Miała ona pomóc Sabinom (jedno z plemion sabelskich, zamieszkujące środkową Italię), podbić Kapitol w okresie panowania pierwszego króla Rzymu – Romulusa. Za zdradę miała otrzymać liczne kosztowności. Jednak zamiast tego została przez nich zabita, gdy otrzymali to czego potrzebowali. Od tego czasu zdrajców Rzymu zrzucano ze skały Tarpejskiej.

Kapitol – Świątynia Junony „Monety”

Świątynia została zbudowana między 344 – 343 rokiem p.n.e. Moneta – w mitologii rzymskiej, to przydomek Junony. Pod tym imieniem na Kapitolu poświęcono jej świątynię. Pełniła ona również rolę mennicy państwowej. Stąd też wzięła się nazwa pieniądza metalowego - moneta.

Według legend, Junona miała ostrzec Rzymian przed napadem Galów. Inna wersja mówi, że nie mając pieniędzy na prowadzenie wojny, Rzymianie prosili Junonę o pomoc. Junona miała im powiedzieć, że gdy będą postępowali sprawiedliwie, nie będą potrzebować pieniędzy. Od tego czasu nazwano Junonę Monetą – Doradczynią i zaczęto w jej świątyni bić pieniądze.

Polecamy również:

 • Koloseum - opis, przeznaczenie, data powstania

  Budowa Koloseum rozpoczęła się w roku 72 n.e. na zlecenie cesarza Wespazjana, założyciela dynastii Flawiuszów. Ukończenie całego kompleksu nastąpiło dopiero po jego śmierci. Budynek początkowo nazywał się Amfiteatrem Flawiusza, nazwa Koloseum funkcjonowała dopiero w późniejszym okresie, od powstania... Więcej »

 • Kolumna Trajana i in. - opis, data powstania, historia

  Kolumna Trajan znajduje się między dwoma bibliotekami – greckiej oraz łacińskiej, przy przejściu do świątyni boskiego Trajana, za Bazyliką Ulpia. Kolumna została zbudowana w roku 113 n.e., na forum Trajan dla upamiętnienia jego zwycięstwa nad Dakami (starożytny lud pochodzenia trackiego). Więcej »

 • Łuki triumfalne - opis, przykłady, przeznaczenie

  Łuki Triumfalne były bardzo popularnymi zabytkami architektonicznymi, budowanymi w całym Imperium Rzymskim. Ich podstawowym celem było upamiętnianie zwycięstw militarnych, triumfów czy też przejęcie władzy przez nowego cesarza. Łuki były często wznoszone na głównych arteriach. Więcej »

 • Akwedukty - opis, przeznaczenie, historia

  Pomimo, że budowa akweduktów była znana już wcześniej, to właśnie rzymianie – poprzez swoje innowacje techniczne i budowlane, nadali im najdoskonalszy kształt. Niezwykłe i ambitne projekty inżynierskie pozwoliły na opanowanie wszystkich rodzajów terenu. Więcej »

 • Forum Romanum - opis, przeznaczenie, data powstania

  Forum było głównym centrum każdego miasta rzymskiego w starożytności. Służyło jako przestrzeń publiczna, związana z handlem, religią oraz działaniami ekonomicznymi, politycznymi i społecznymi. Fora były powszechne we wszystkich rzymskich miastah, jednak żadne z nich nie dorównywało samemu Rzymowi. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
Fajne polecam dobrze opracowane
• 2023-09-26 19:47:13
Bardzo fajne .
• 2023-09-26 11:20:23
Oku
• 2023-09-25 20:58:38
Muszę na poniedziałek napisać coś o "portret z pelargoniami" ale niestety tu nie znala...
• 2023-09-24 10:07:26
Gitówa
• 2023-09-19 21:19:02