Akwedukty - opis, przeznaczenie, historia

Pomimo, że budowa akweduktów była znana już wcześniej, to właśnie rzymianie – poprzez swoje innowacje techniczne i budowlane, nadali im najdoskonalszy kształt. Niezwykłe i ambitne projekty inżynierskie pozwoliły na opanowanie wszystkich rodzajów terenu.

Wprowadzenie do budowy akweduktów, ostrołuków oraz arkad z bloków wapiennych, pozwoliły na dostarczanie wody nie tylko dla podstawowych potrzeb miasta, ale również dla łaźni miejskich, fontann czy też prywatnych willi. Arkady pozwoliły Rzymianom na przerzucanie wodociągów nad dolinami i nierównościami terenu, znacznie skracając długość ich trasy.

Początkowo akwedukty biegły na powierzchni ziemi, jednak gdy do budowy tuneli zaczęto wykorzystywać beton oraz cement, mogły powstawać pod powierzchnią ziemi. Pozwoliło to na budowę dużych i głębokich tuneli, woda była prowadzona w rurach z terakoty lub ołowiu. Budowa wodociągów pod ziemią umożliwiała ochronę stałej dostawy wody przed armią przeciwnika oraz zabezpieczenie czystej i zdatnej wody do picia przed wszelkimi zanieczyszczeniami.

Rzymianie niekiedy odwadniali teren w pobliżu akweduktu, aby zmniejszyć możliwość skażenia przez wody gruntowe. Przy wyborze źródeł, prócz badania stanu wody, obserwowali też stan zdrowia tubylców.

Pierwszym akweduktem był Aqua Appia o długości 16 kilometrów, powstał w roku 312 p.n.e. Następnie zbudowano Anio Vetus, w latach 272 -269 p.n.e., oraz Aqua Marcia o długości 91 kilometrów w latach 144 – 140 p.n.e.

Najlepszym przykładem wykorzystania techniki rzymskiej w budowie akweduktów jest akwedukt Klaudiusza, ukończony w roku 52 n.e.. Jego część zachowała się do dziś. Długość kanału przebiegającego najczęściej pod ziemią, wynosiła około 69 kilometrów. W zależności od pory roku, transportował on do 185 000 m3 wody dziennie, co stanowiło 20% zapotrzebowania ówczesnego Rzymu.

Co ciekawe, akwedukty rzymskie były również chronione przez prawo. Wszelka działalność rolnicza w ich pobliżu była zabroniona, ze względu na zagrożenie uszkodzenia przez orkę bądź korzeń.

Polecamy również:

 • Koloseum - opis, przeznaczenie, data powstania

  Budowa Koloseum rozpoczęła się w roku 72 n.e. na zlecenie cesarza Wespazjana, założyciela dynastii Flawiuszów. Ukończenie całego kompleksu nastąpiło dopiero po jego śmierci. Budynek początkowo nazywał się Amfiteatrem Flawiusza, nazwa Koloseum funkcjonowała dopiero w późniejszym okresie, od powstania... Więcej »

 • Kapitol - opis, przeznaczenie, data powstania

  Kapitol jest najmniejszym i zarazem najważniejszym z siedmiu wzgórz starożytnego Rzymu. Stanowił jego polityczne i religijne centrum. Wzgórze stało się symbolem panowania Rzymu jako stolicy świata. Ówcześnie, nadal symbolizuje serce Wiecznego Miasta. Więcej »

 • Kolumna Trajana i in. - opis, data powstania, historia

  Kolumna Trajan znajduje się między dwoma bibliotekami – greckiej oraz łacińskiej, przy przejściu do świątyni boskiego Trajana, za Bazyliką Ulpia. Kolumna została zbudowana w roku 113 n.e., na forum Trajan dla upamiętnienia jego zwycięstwa nad Dakami (starożytny lud pochodzenia trackiego). Więcej »

 • Łuki triumfalne - opis, przykłady, przeznaczenie

  Łuki Triumfalne były bardzo popularnymi zabytkami architektonicznymi, budowanymi w całym Imperium Rzymskim. Ich podstawowym celem było upamiętnianie zwycięstw militarnych, triumfów czy też przejęcie władzy przez nowego cesarza. Łuki były często wznoszone na głównych arteriach. Więcej »

 • Forum Romanum - opis, przeznaczenie, data powstania

  Forum było głównym centrum każdego miasta rzymskiego w starożytności. Służyło jako przestrzeń publiczna, związana z handlem, religią oraz działaniami ekonomicznymi, politycznymi i społecznymi. Fora były powszechne we wszystkich rzymskich miastah, jednak żadne z nich nie dorównywało samemu Rzymowi. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43