Kolumna Trajana i in. - opis, data powstania, historia

Kolumna Trajan znajduje się między dwoma bibliotekami – greckiej oraz łacińskiej, przy przejściu do świątyni boskiego Trajana, za Bazyliką Ulpia. Kolumna została zbudowana w roku 113 n.e., na forum Trajan dla upamiętnienia jego zwycięstwa nad Dakami (starożytny lud pochodzenia trackiego).

Cała budowla (bez posągu), ma wysokość 39,83 m, zaś sam trzon kolumny ma wysokość 26,62 m. Zbudowany jest on z 17 kamiennych bębnów, z marmuru kararyjskiego. Wewnątrz znajdują się spiralne schody prowadzące na platformę widokową. Klatkę schodową oświetlają 43 wąskie okna.

Kolumna ustawiona jest na cokole(najniższy, nadziemny człon stanowiący podstawę konstrukcji), w jego wnętrzu zostały umieszczone urny z prochami Trajana oraz jego żony Plotiny. Na szczycie kolumny Trajan nakazał umieścić orła. Po jego śmierci, na polecenie Hadriana, orzeł został zastąpiony posągiem Trajana. Dopiero w 1587 roku na jego miejsce postawiono posąg św. Piotra.

Na bazie kolumny inskrypcja głosi:
SENATUS POPULUSQUE ROMANUS
IMPERATORI CAESARI DIVI NERVAE FILIO NERVAE
TRAIANO AUGUSTO GERMANICO DACICO PONTIFICI
MAXIMO TRIBUNICIA POTESTATE XVII IMPERATORI VI CONSULI VI PATRI PATRIAE
AD DECLARANDUM QUANTAE ALTITUDINIS
MONS ET LOCUS TAN<TIS OPE>RIBUS SIT EGESTUS
Tekst miał odnosić się do objęcia urzędu trybuna siedemnasty raz z rzędu oraz o wielkich zasługach Trajana.

Największą ozdobą kolumny jest relief wykonany na wstędze opasującej kolumnę w 23 zwojach, zawierający ok. 2,5 tys. przedstawień (w tym 90 wizerunków cesarza). Przedstawiono na nim historię wojny z Dakami od chwili przygotowań do niej aż do zwycięstwa. Dwie kampanie rozdziela wizerunek Wiktorii. Wstęga w części najniższej ma tylko 89 cm szerokości i rozszerza się ku górze, gdzie uzyskuje 125 cm. Zabieg ten daje złudzenie oglądania postaci jednakowej wysokości we wszystkich scenach.

Sam relief przetrwał do współczesnych czasów w dobrym stanie, stanowiąc jeden z najwspanialszych przykładów rzeźby okresu Cesarstwa.

Polecamy również:

  • Koloseum - opis, przeznaczenie, data powstania

    Budowa Koloseum rozpoczęła się w roku 72 n.e. na zlecenie cesarza Wespazjana, założyciela dynastii Flawiuszów. Ukończenie całego kompleksu nastąpiło dopiero po jego śmierci. Budynek początkowo nazywał się Amfiteatrem Flawiusza, nazwa Koloseum funkcjonowała dopiero w późniejszym okresie, od powstania... Więcej »

  • Kapitol - opis, przeznaczenie, data powstania

    Kapitol jest najmniejszym i zarazem najważniejszym z siedmiu wzgórz starożytnego Rzymu. Stanowił jego polityczne i religijne centrum. Wzgórze stało się symbolem panowania Rzymu jako stolicy świata. Ówcześnie, nadal symbolizuje serce Wiecznego Miasta. Więcej »

  • Łuki triumfalne - opis, przykłady, przeznaczenie

    Łuki Triumfalne były bardzo popularnymi zabytkami architektonicznymi, budowanymi w całym Imperium Rzymskim. Ich podstawowym celem było upamiętnianie zwycięstw militarnych, triumfów czy też przejęcie władzy przez nowego cesarza. Łuki były często wznoszone na głównych arteriach. Więcej »

  • Akwedukty - opis, przeznaczenie, historia

    Pomimo, że budowa akweduktów była znana już wcześniej, to właśnie rzymianie – poprzez swoje innowacje techniczne i budowlane, nadali im najdoskonalszy kształt. Niezwykłe i ambitne projekty inżynierskie pozwoliły na opanowanie wszystkich rodzajów terenu. Więcej »

  • Forum Romanum - opis, przeznaczenie, data powstania

    Forum było głównym centrum każdego miasta rzymskiego w starożytności. Służyło jako przestrzeń publiczna, związana z handlem, religią oraz działaniami ekonomicznymi, politycznymi i społecznymi. Fora były powszechne we wszystkich rzymskich miastah, jednak żadne z nich nie dorównywało samemu Rzymowi. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
ess
• 2024-12-04 18:43:47
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07