Koloseum - opis, przeznaczenie, data powstania

Budowa Koloseum rozpoczęła się w roku 72 n.e. na zlecenie cesarza Wespazjana, założyciela dynastii Flawiuszów. Ukończenie całego kompleksu nastąpiło dopiero po jego śmierci. Budynek początkowo nazywał się Amfiteatrem Flawiusza, nazwa Koloseum funkcjonowała dopiero w późniejszym okresie, od powstania nieopodal ogromnego posągu cesarza Nerona.

Budynek ma eliptyczny kształt i mierzy 188 metrów, przy 48 metrach wysokości. Aktualne szacuje się, że aż pięćdziesiąt pięć tysięcy osób może siedzieć na raz w Koloseum. W celu skutecznego przepływu widzów, budynek posiada osiemdziesiąt wejść.

Chociaż struktura jest obecnie zniszczona, w czasach starożytnego Rzymu posiadał, aż cztery wydzielone poziomy. Najniższy poziom stanowił najlepsze miejsca, zarezerwowane dla zamożnych i dobrze urodzonych obywateli. Najwyżej położony poziom był przeznaczony dla biednych oraz kobiet. Wszystkie poziomy Koloseum były budowane z drewna, więc dochodziło do częstych pożarów.

Pod ziemią w Koloseum znajdowała się seria pomieszczeń z maszynami oraz klatek przeznaczonych dla dzikich zwierząt. Mechaniczne urządzenia pozwalały na podnoszenie klatek tak, że zwierzęta pojawiły się na środku areny, gdzie np. wykonywano egzekucje na skazańcach, a czasem podczas zmagań gladiatorów. Widzowie w Koloseum byli chronieni przed słońcem przez ogromne zasłony, przyczepione do górnej konstrukcji budynku, połączone siecią lin.

Najczęściej wejście do Koloseum na liczne zawody było bezpłatne dla publiczności, opłacane przez cesarza, który w ten sposób chciał zwiększyć swoją popularność wśród ludzi. Atrakcje jakie odbywały się w Koloseum, nie trwały dłużej niż kilka dni. W tym czasie publiczność mogła podziwiać pokazy egzotycznych zwierząt, sztuki teatralne czy też walki gladiatorów na śmierć i życie. Walczący na arenie ludzie często byli niewolnikami bądź skazańcami. Prawdziwi gladiatorzy pochodzili ze specjalnych szkół i często byli to ludzie wolni. Zdarzały się też sytuacje, kiedy sam cesarz brał udział w zmaganiach na arenie. Samo otwarcie igrzysk również stanowiło wielkie widowisko.

Taki stan rzeczy utrzymywał się przez kilkaset lat. Zamknięcie Koloseum spowodowało poważne problemy gospodarcze, gdyż cześć rzymskich interesów utrzymywała się z funkcjonowania kompleksu oraz atrakcji jakie się na nich odbywały.

Polecamy również:

 • Kapitol - opis, przeznaczenie, data powstania

  Kapitol jest najmniejszym i zarazem najważniejszym z siedmiu wzgórz starożytnego Rzymu. Stanowił jego polityczne i religijne centrum. Wzgórze stało się symbolem panowania Rzymu jako stolicy świata. Ówcześnie, nadal symbolizuje serce Wiecznego Miasta. Więcej »

 • Kolumna Trajana i in. - opis, data powstania, historia

  Kolumna Trajan znajduje się między dwoma bibliotekami – greckiej oraz łacińskiej, przy przejściu do świątyni boskiego Trajana, za Bazyliką Ulpia. Kolumna została zbudowana w roku 113 n.e., na forum Trajan dla upamiętnienia jego zwycięstwa nad Dakami (starożytny lud pochodzenia trackiego). Więcej »

 • Łuki triumfalne - opis, przykłady, przeznaczenie

  Łuki Triumfalne były bardzo popularnymi zabytkami architektonicznymi, budowanymi w całym Imperium Rzymskim. Ich podstawowym celem było upamiętnianie zwycięstw militarnych, triumfów czy też przejęcie władzy przez nowego cesarza. Łuki były często wznoszone na głównych arteriach. Więcej »

 • Akwedukty - opis, przeznaczenie, historia

  Pomimo, że budowa akweduktów była znana już wcześniej, to właśnie rzymianie – poprzez swoje innowacje techniczne i budowlane, nadali im najdoskonalszy kształt. Niezwykłe i ambitne projekty inżynierskie pozwoliły na opanowanie wszystkich rodzajów terenu. Więcej »

 • Forum Romanum - opis, przeznaczenie, data powstania

  Forum było głównym centrum każdego miasta rzymskiego w starożytności. Służyło jako przestrzeń publiczna, związana z handlem, religią oraz działaniami ekonomicznymi, politycznymi i społecznymi. Fora były powszechne we wszystkich rzymskich miastah, jednak żadne z nich nie dorównywało samemu Rzymowi. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 3 =
ktoś_masz problem?
2023-12-19 18:01:13
przydatne
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23