Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Łuki triumfalne - opis, przykłady, przeznaczenie

Łuki Triumfalne były bardzo popularnymi zabytkami architektonicznymi, budowanymi w całym Imperium Rzymskim. Ich podstawowym celem było upamiętnianie zwycięstw militarnych, triumfów czy też przejęcie władzy przez nowego cesarza.

Łuki były często wznoszone na głównych arteriach. Jako że ich struktura nie ma żadnych praktycznych funkcji, były w większości przypadków, bogato zdobione detalami architektonicznymi, rzeźbami oraz okolicznościowymi napisami.

Do słynnych, zachowanych przykładów łuków triumfalnych zalicza się m.in. Łuk Konstantyna i Łuk Septymiusza Sewera, znajdujące się w Rzymie.

Najwcześniejsze znane przykłady łuków triumfalnych powstawały od 2 wieku p.n.e.. Zostały wzniesione przez cesarza Sertinusa, w pobliżu Circus Maximus (najstarszy i największy cyrk starożytnego Rzymu) w roku 196 p.n.e., dla uczczenia jego zwycięskiej kampanii w Hiszpanii. Czasami łukami triumfalnymi zastępowano już istniejące bramy miasta, jak np. w Timgad (dzisiejsza Algieria) w 2 wieku n.e., w Antalyi (dzisiejsza Turcja) oraz w Verulamium w Wielkiej Brytanii.

W samym tylko Rzymie w starożytności znajdowało się ponad pięćdziesiąt łuków triumfalnych, z czego większość nie zachowała się w całości do

Zobacz również

 • Koloseum - opis, przeznaczenie, data powstania

  Budowa Koloseum rozpoczęła się w roku 72 n.e. na zlecenie cesarza Wespazjana, założyciela dynastii Flawiuszów. Ukończenie całego kompleksu nastąpiło dopiero po jego śmierci. Budynek początkowo nazywał się Amfiteatrem Flawiusza, nazwa Koloseum funkcjonowała dopiero w późniejszym okresie, od powstania nieopodal ogromnego ...

  Więcej
 • Kapitol - opis, przeznaczenie, data powstania

  Kapitol jest najmniejszym i zarazem najważniejszym z siedmiu wzgórz starożytnego Rzymu. Stanowił jego polityczne i religijne centrum. Wzgórze stało się symbolem panowania Rzymu jako stolicy świata. Ówcześnie, nadal symbolizuje serce Wiecznego Miasta.

  Więcej
 • Kolumna Trajana i in. - opis, data powstania, historia

  Kolumna Trajan znajduje się między dwoma bibliotekami – greckiej oraz łacińskiej, przy przejściu do świątyni boskiego Trajana, za Bazyliką Ulpia. Kolumna została zbudowana w roku 113 n.e., na forum Trajan dla upamiętnienia jego zwycięstwa nad Dakami (starożytny lud pochodzenia trackiego).

  Więcej
 • Akwedukty - opis, przeznaczenie, historia

  Pomimo, że budowa akweduktów była znana już wcześniej, to właśnie rzymianie – poprzez swoje innowacje techniczne i budowlane, nadali im najdoskonalszy kształt. Niezwykłe i ambitne projekty inżynierskie pozwoliły na opanowanie wszystkich rodzajów terenu.

  Więcej
 • Forum Romanum - opis, przeznaczenie, data powstania

  Forum było głównym centrum każdego miasta rzymskiego w starożytności. Służyło jako przestrzeń publiczna, związana z handlem, religią oraz działaniami ekonomicznymi, politycznymi i społecznymi. Fora były powszechne we wszystkich rzymskich miastah, jednak żadne z nich nie dorównywało samemu Rzymowi.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
Bardzo słabe opracowanie jak na tak istotną książkę.
Andy • 2020-04-01 08:39:26
:)
ivany • 2020-04-01 08:22:17
prosze
Nina • 2020-04-01 07:36:38
fajne podpowiedzi XDDDDDDDDDDDD
Czak • 2020-04-01 07:25:51
kiepskie to. postarajcie sie bardziej. nie piszcie w numerach czyli np. 1.bleblelble tylk...
co cie to • 2020-03-31 18:48:14