Przystąpienie USA do II wojny światowej - data, przyczyny, znaczenie

Stany Zjednoczone Ameryki już od pierwszych dni września mniej lub bardziej oficjalnie wspierały  Aliantów i ich sprawę. Było to wynikiem wielu czynników, wśród których najważniejszymi były prawdopodobnie sentymenty pozostałe po poprzedniej wojnie światowej, jak  również szeroko zakrojona akcja propagandowa, prowadzona przez środowiska żydowskie i wrogie Niemcom, zniechęcająca ludność USA do III Rzeszy. Mimo to społeczeństwo amerykańskie było generalnie przeciwne przystąpieniu do wojny. Prezydent Franklin Delano Roosevelt miał przez to związane ręce.

Mimo braku formalnego udziału w wojnie, USA czynnie wspierały stronę  aliancką, głównie przez dostarczanie jej sprzętu i uzbrojenia drogą morską. Było to możliwe dzięki wprowadzeniu tzw. Lend Lease Act, umożliwiającego taką działalność. Doszło wtedy do nieoficjalnych starć amerykańskich okrętów z niemieckimi u – bootami. Oficjalne przystąpienie USA do wojny nastąpiło jednak po 7 grudnia 1941 i było związane z drugą stroną Stanów Zjednoczonych.

Wtedy to Cesarstwo Japońskie zaatakowało niespodziewanie bazę amerykańskiej floty w Pearl Harbor, rozpoczynając wojnę z tym krajem. Japonia od dawna szykowała się do wojny z USA, uważając ten kraj za głównego konkurenta w walce o Pacyfik. Do dzisiaj nie wiadomo, czy władze amerykańskie wiedziały o ataku, a jeżeli tak, to czy świadomie na niego pozwoliły, potrzebując pretekstu do wojny. Od tego czasu udział USA w walkach w Europie był tylko kwestią czasu. Wojnę Amerykanom wypowiedział zresztą Adolf Hitler, wypełniając porozumienia sojusznicze względem Japonii.

Zaangażowanie się USA w wojnę było drugim punktem zwrotnym 1941 roku. Stany wraz ze swoim przemysłem i bezpiecznym terytorium stały się bazą surowcową i źródłem rezerw ludzkich, które ostatecznie przeważyły w walce z państwami Osi.

Polecamy również:

  • Lend-Lease Act - czym był, o czym mówił, znaczenie

    Stany Zjednoczone od początku II wojny światowej były po stronie Aliantów, jednakże władze USA nie mogły zaangażować się w konflikt oficjalnie. Mimo że amerykańskie społeczeństwo było generalnie nastawione przeciwko Niemcom, to sprzeciwiało się jednocześnie zaangażowaniu w kolejną wojnę. Prezydent Roosevelt... Więcej »

  • Bitwa o Atlantyk - przyczyny, przebieg, skutki (znaczenie)

    Ocean Atlantycki odgrywał podczas obu wojen światowych kluczowe znaczenie, jako główna droga transportu materiałów wojennych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ich sojusznikami w Europie.  O ile aż do roku 1941 Stany Zjednoczone nie były formalnie zaangażowane w wojnę, to wspierały one Wielką... Więcej »

  • Atak na Pearl Harbor - przyczyny, przebieg, skutki

    Atak na Pearl Harbor i związany z tym wybuch wojny japońsko – amerykańskiej był bezpośrednim efektem walki Cesarstwa Japońskiego o dominację w Azji Wschodniej i na Pacyfiku, prowadzonej niemalże od początku XX wieku. Japonia była jedną z najmłodszych potęg morskich i jedynym państwem spoza kręgu kultury... Więcej »

Komentarze (6)
Wynik działania 4 + 4 =
Lwów.
2021-04-12 19:23:51
Nic o geopolityce tylko o sentymentach poważnie?
agentulia xD
2020-03-23 20:34:28
ja po prostu zostawie to bez komentarza mimo że teraz właśnie skomentowałam.
Domel
2018-10-24 14:53:32
Jeżeli celem 2 wojny światowej było objęcie przywództwa nad światem to Stany zjednoczone przystąpiły do wojny w trzech etapach : 1. Zbrojąc Niemcy ( technika + surowce) 2. Zbrojąc ZSRR ( technika w zamian za surowce -lol) 3. Znajdując kozła ofiarnego, niejaki Hilter dając technikę Hollywood sprzęt filmowy i podszeptywacza (agenta) w osobie pianisty Plan ten powstał po sukcesie ekonomicznym pierwszej wojny. Amerykanie zrozumieli że zamiast biednych emigrantów wolą naukowców i złoto. Te rzeczy przepłyną Atlantyk tylko że strachu przed wojną. Nie używajcie tego w szkole bo to wiedza nie po myśli naszej władzy.
mojanek
2018-03-04 17:16:44
na tej stronie są odjazdowe reklamy. polecam!!!
nikt wrzny
2018-02-03 13:00:37
dziękuje za pomoc w nauce do sprawdzianu
tołdi
2016-10-10 08:32:58
"Stany Zjednoczone Ameryki już od pierwszych dni września mniej lub bardziej oficjalnie wspierały Aliantów i ich sprawę." A może by tak pan autor napisał coś o współpracy Niemiec i USA w początkowej fazie II WŚ kiedy to USA dostarczało paliwo Niemcom, o komponentach do produkcji cyklonu "B" nie wspominając.
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43