Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Atak na Pearl Harbor - przyczyny, przebieg, skutki

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Atak na Pearl Harbor i związany z tym wybuch wojny japońsko – amerykańskiej był bezpośrednim efektem walki Cesarstwa Japońskiego o dominację w Azji Wschodniej i na Pacyfiku, prowadzonej niemalże od początku XX wieku. Japonia była jedną z najmłodszych potęg morskich i jedynym państwem spoza kręgu kultury europejskiej (wliczając w ów krąg USA), które mogło być uznawane za prawdziwe mocarstwo. Stąd też wielkie ambicje japońskie, które sprowadzały się do marzeń o panowaniu na Pacyfiku i wschodnich wybrzeżach Azji.

Owe plany były jednak konsekwentnie torpedowane przez Stany Zjednoczone. Uważały one obszar Pacyfiku za swoją strefę wpływów, stąd też wszystkie próby zdobycia przewagi na tym terenie przez Japonie były torpedowane działaniami dyplomatycznymi (np. konferencja waszyngtońska z 1922 roku i ograniczenie zbrojeń na morzu). Mniej więcej od połowy lat 30. japońskie władze przyjęły założenie, że owego impasu nie da się rozstrzygnąć w sposób pokojowy i jedyną szansą jest pokonanie USA w wojnie. Rozpoczęła się intensywna rozbudowa floty i konstruowanie planów wojennych, jak również szukanie nowych sojuszników, którymi ostatecznie stały się Włochy i Niemcy. Decyzję o wybuchu wojny przyśpieszyła

Polecamy również:

  • Lend-Lease Act - czym był, o czym mówił, znaczenie

    Stany Zjednoczone od początku II wojny światowej były po stronie Aliantów, jednakże władze USA nie mogły zaangażować się w konflikt oficjalnie. Mimo że amerykańskie społeczeństwo było generalnie nastawione przeciwko Niemcom, to sprzeciwiało się jednocześnie zaangażowaniu w kolejną wojnę. Prezydent Roosevelt... Więcej »

  • Bitwa o Atlantyk - przyczyny, przebieg, skutki (znaczenie)

    Ocean Atlantycki odgrywał podczas obu wojen światowych kluczowe znaczenie, jako główna droga transportu materiałów wojennych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ich sojusznikami w Europie.  O ile aż do roku 1941 Stany Zjednoczone nie były formalnie zaangażowane w wojnę, to wspierały one Wielką... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =