Po śmierci Władysława Hermana w roku 1102, Polska została podzielona między jego dwóch synów. Starszy Zbigniew otrzymał Wielkopolskę, Kujawy oraz Mazowsze, a młodszy Bolesław – Małopolskę, ziemie lubuską oraz Śląsk. Po kilku latach dochodzi do konfliktu między braćmi, który ostatecznie zamienia się w wojnę. Posiadający wszystkie atuty Bolesław Krzywousty zwycięża Zbigniewa, który po przegranej ucieka do Niemiec w roku 1107.
Po załatwieniu spraw związanych ze swoim bratem, Bolesław Krzywousty rozwija swoją działalność na obszarze Pomorza. Wcześniej prowadzone wyprawy łupieżcze, zostają zastąpione programem podboju tego terenu. Działania na Pomorzu zostają jednak zahamowane przez wojnę z Niemcami w roku 1109.
W konflikcie Cesarstwa z Węgrami, Bolesław związany wcześniej sojuszem z tymi ostatnimi, wspiera ich w walce z cesarzem. W interesie ówczesnego cesarza Henryka V leżało rozbicie antycesarskiego sojuszu polsko – węgierskiego. W związku z tym odbyła się w roku 1108 wyprawa władcy niemieckiego przeciwko Kolomanowi węgierskiemu, a następnie w roku 1109 wyprawa cesarza na Polskę.
Pretekstem do wyprawy przeciwko Polsce było poparcie sprawy wygnanego Zbigniewa. Henryk V zażądał wydzielenia ziem Zbigniewowi, uznania swojego zwierzchnictwa, płacenia rocznej daniny oraz 300 rycerzy jako pomocy zbrojnej dla siebie. Książę polski żądania te odrzucił.
Po przekroczeniu granicy polskiej, siły niemieckie oblegały kolejno Bytom, Głogów oraz Wrocław. Pomimo, że pod Głogowem Niemcy posłużyli się zakładnikami jaką żywą tarczą, nigdzie nie byli w stanie odnieść sukcesu. Ostatecznie zmagania wojenne zostały zakończone po bitwie na Psim Polu w roku 1109. Pokonany wówczas cesarz musiał wycofać się do swojego kraju.
Po wygranej wojnie z Niemcami stosunki między dwoma stronami unormowały się, a dodatkowo w roku 1114 doszło do zawarcia pokoju z Czechami. Po tych wydarzeniach Bolesław Krzywousty mógł powrócić do zaplanowanego sprzed wybuchu wojny z Niemcami, podboju Pomorza. Zdobył najpierw Pomorze Wschodnie z Gdańskiem, a następnie w latach 1121 – 1122 również Szczecin. Została również przeprowadzona ponowna chrystianizacja Pomorza.
Działania na Pomorzu szybko wzbudziły zaniepokojenie strony niemieckiej. Uważali oni bowiem te tereny za strefę swoich wpływów. Pretensje Niemców zostały chwilowo zażegnane na skutek sojuszu Bolesława z Danią – przypieczętowany w roku 1129 ślubem córki Krzywoustego Ryksy z Magnusem, królem Dani i Szwecji.
Jednak kolejne działania w kwestiach polityki zagranicznej Bolesława pozostawiły Polskę w ciężkiej sytuacji. Książę Polski interweniował bowiem na Węgrzech w latach 1131 – 1132 w kwestii osadzenia na tronie antyniemiecko nastawionego Borysa. Starania Krzywoustego w tej sprawie zakończyły się niepowodzeniem, a podczas jednej z wypraw Polacy ponieśli druzgocącą klęskę.