Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Sprawa polska na konferencjach Wielkiej Trójki

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Spotkania przywódców światowych mocarstw w Teheranie (1943), Jałcie i Poczdamie (1945) ustaliły powojenny obraz Europy i świata, a w dłuższej perspektywie – stanowiły podwaliny pod nowy układ sił, który miał utrzymać się aż do roku 1989. Jednakże nie zawsze współpraca pomiędzy mocarstwami układała się bez przeszkód. O ile niektóre kwestie były załatwiane względnie szybko i za zgodą wszystkich stron, inne budziły wiele kontrowersji i dyskusji. Jedną z kości niezgody pomiędzy mocarstwami była właśnie sprawa sojusznika Aliantów, jakim była Polska.

ZSRR w roku 1939 dokonało aneksji wschodnich województw II Rzeczpospolitej i od samego początku oficjalnie uznawało je za legalne i uprawnione, nie mając zamiaru z nich rezygnować. Budziło to obiekcje pozostałych partnerów Wielkiej Trójki, jednakże nikt nie miał też zamiaru narażać sojuszu w imię Polski. Upadły kolejne projekty granic kompromisowych, z pozostawieniem Lwowa po stronie polskiej. Ostatecznie zarówno Churchill, jak i Roosevelt wyrazili milczącą zgodę na aneksję Kresów przez ZSRR. Jednocześnie jednak uznano, że Polska musi w zadośćuczynieniu dostać spore nabytki terytorialne na zachodzie kosztem Niemiec. Znowu pojawiły się wątpliwości

Polecamy również:

  • Konferencja w Teheranie - postanowienia, uczestnicy, skutki

    W roku 1943 siły alianckie, po trzech latach ciężkich walk z wojskami Osi, wreszcie zaczęły uzyskiwać strategiczną przewagę nad wrogiem. Seria niemieckich klęsk na froncie wschodnim podkopała potęgę III Rzeszy, a Amerykanie zaczęli dominować w walce na Pacyfiku. Wobec tych widocznych już gołym okiem faktów... Więcej »

  • Konferencja w Jałcie - postanowienia, uczestnicy, skutki

    Rok 1945 rozpoczynał się pomyślną dla Aliantów sytuacją na frontach II wojny światowej. Sukcesy styczniowej ofensywy Armii Czerwonej, jak również odparcie niemieckiego natarcia na zachodzie wskazywały na to, że wojna ma się ku końcowi. W związku z tym przywódcy Wielkiej Trójki uznali, że... Więcej »

  • Konferencja w Poczdamie - postanowienia, uczestnicy, skutki

    Spotkanie przywódców Wielkiej Trójki w Poczdamie było trzecią tego rodzaju konferencją dotycząca ustalenia nowego podziału Europy po II wojnie światowej. Do spotkania doszło już po zakończeniu działań wojennych w Europie, między 17 lipca a 2 sierpnia 1945 roku. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =