Konferencja w Teheranie - postanowienia, uczestnicy, skutki

W roku 1943 siły alianckie, po trzech latach ciężkich walk z wojskami Osi, wreszcie zaczęły uzyskiwać strategiczną przewagę nad wrogiem. Seria niemieckich klęsk na froncie wschodnim podkopała potęgę III Rzeszy, a Amerykanie zaczęli dominować w walce na Pacyfiku. Wobec tych widocznych już gołym okiem faktów przywódcy trzech najważniejszych państw koalicji - USA, Wielkiej Brytanii i ZSRR - zaczęli zastanawiać się nad kształtem powojennego świata. W celu ustalenia wszystkich szczegółów niezbędne jednak było spotkanie osobiste. Doszło do niego pomiędzy 28 listopada a 1 grudnia 1943 roku w Teheranie.

USA reprezentował Franklin Delano Roosevelt, Wielką Brytanię Winston Churchill, a ZSRR - Józef Stalin. Trzem przywódcom towarzyszyła oczywiście odpowiednia ochrona i sztab specjalistów. To właśnie na tym spotkaniu podłożono podwaliny pod dalszy wygląd świata.

Ustalono, że spotykające się strony będą prowadzić walkę z Niemcami do końca, nie zawierając separatystycznych pokojów. W celu odciążenia ZSRR Alianci zobowiązali się do otworzenia drugiego frontu  w Europie. Miał on powstać we Francji, wbrew początkowym planom Churchilla. Rozważano również powojenne losy Niemiec i Polski. Ustalono wstępnie przesunięcie polskiej granicy na zachód, kosztem Niemiec. Wtedy też pojawiły się po raz pierwszy plany powojennego podziału wpływów w Europie Wschodniej.

Konferencja teherańska była jedynie wstępnym spotkaniem przywódców, jednakże ustalone na niej główne "wytyczne" dalszej polityki trzech mocarstw miały kluczowy wpływ na powojenny układ sił. To wtedy narodziła się koncepcja oddania ZSRR wpływów na Wschodzie, koncepcja, która po 1945 roku zaowocowała zapadnięciem żelaznej kurtyny.

Polecamy również:

  • Konferencja w Jałcie - postanowienia, uczestnicy, skutki

    Rok 1945 rozpoczynał się pomyślną dla Aliantów sytuacją na frontach II wojny światowej. Sukcesy styczniowej ofensywy Armii Czerwonej, jak również odparcie niemieckiego natarcia na zachodzie wskazywały na to, że wojna ma się ku końcowi. W związku z tym przywódcy Wielkiej Trójki uznali, że... Więcej »

  • Konferencja w Poczdamie - postanowienia, uczestnicy, skutki

    Spotkanie przywódców Wielkiej Trójki w Poczdamie było trzecią tego rodzaju konferencją dotycząca ustalenia nowego podziału Europy po II wojnie światowej. Do spotkania doszło już po zakończeniu działań wojennych w Europie, między 17 lipca a 2 sierpnia 1945 roku. Więcej »

  • Sprawa polska na konferencjach Wielkiej Trójki

    Spotkania przywódców światowych mocarstw w Teheranie (1943), Jałcie i Poczdamie (1945) ustaliły powojenny obraz Europy i świata, a w dłuższej perspektywie – stanowiły podwaliny pod nowy układ sił, który miał utrzymać się aż do roku 1989. Jednakże nie zawsze współpraca pomiędzy... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 1 =
Jerry
2018-09-24 17:48:19
W. Churchill i F.D.R. sprzedali Polskę Stalinowi. Zdrada aliantów !!!
Ostatnio komentowane
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
kys(keepurselfsafe)
• 2024-02-28 14:36:21
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44
Ok
• 2024-02-27 09:29:45