Konferencja w Poczdamie - postanowienia, uczestnicy, skutki

Spotkanie przywódców Wielkiej Trójki w Poczdamie było trzecią tego rodzaju konferencją dotycząca ustalenia nowego podziału Europy po II wojnie światowej. Do spotkania doszło już po zakończeniu działań wojennych w Europie, między 17 lipca a 2 sierpnia 1945 roku. Znacznie zmienił się również skład Wielkiej Trójki. Jedynie przywódca ZSRR, Józef Stalin, pozostał z jej „starego” składu. Stronę amerykańską reprezentował w miejsce zmarłego Roosevelta Harry Truman, a brytyjską, po przegranej Churchilla w wyborach  jego następca, premier Clement Attlee.

Co interesujące, przywódcy Wielkiej Trójki uważali, że spotkanie poczdamskie nie będzie ostatnim i miało być w założeniu jedynie wstępem do konferencji pokojowej po wojnie. Do takiej jednak nigdy nie doszło. Było to ostatnie tego typu spotkanie Wielkiej Trójki.

W Poczdamie potwierdzono wcześniejsze decyzje dotyczące nowego podziału wpływów w Europie i oddania jej wschodu w strefę działania ZSRR. Zgodzono się, że to Niemcy są w pełni odpowiedzialni za wybuch wojny i ustalono sumę reparacji wojennych, przyznanych każdemu mocarstwu. 15% z części przyznanej ZSRR miało trafić do Polski. Przyjęto też zasadę 4D w sprawie Niemiec – ich denazyfikacji, demokratyzacji, demilitaryzacji i dekartelizacji. W kwestii polskiej potwierdzono legalność rządów sterowanych z Moskwy i nowy układ granic. Jednocześnie zaś zaakceptowano plan wysiedlenia Niemców z terenów przyznanych Polsce i Czechosłowacji. Zaakceptowano istniejący podział stref okupacyjnych Niemiec, jak również przygotowania do procesu zbrodniarzy hitlerowskich w Norymberdze.

Konferencja w Poczdamie jest przez wielu historyków uznawana za przejściowy moment pomiędzy II wojną światową a zimną wojną. Niewątpliwie jednak jej ustalenia przypieczętowały nowy układ sił na świecie i zapoczątkowały byt powojennej Europy.

Polecamy również:

  • Konferencja w Teheranie - postanowienia, uczestnicy, skutki

    W roku 1943 siły alianckie, po trzech latach ciężkich walk z wojskami Osi, wreszcie zaczęły uzyskiwać strategiczną przewagę nad wrogiem. Seria niemieckich klęsk na froncie wschodnim podkopała potęgę III Rzeszy, a Amerykanie zaczęli dominować w walce na Pacyfiku. Wobec tych widocznych już gołym okiem faktów... Więcej »

  • Konferencja w Jałcie - postanowienia, uczestnicy, skutki

    Rok 1945 rozpoczynał się pomyślną dla Aliantów sytuacją na frontach II wojny światowej. Sukcesy styczniowej ofensywy Armii Czerwonej, jak również odparcie niemieckiego natarcia na zachodzie wskazywały na to, że wojna ma się ku końcowi. W związku z tym przywódcy Wielkiej Trójki uznali, że... Więcej »

  • Sprawa polska na konferencjach Wielkiej Trójki

    Spotkania przywódców światowych mocarstw w Teheranie (1943), Jałcie i Poczdamie (1945) ustaliły powojenny obraz Europy i świata, a w dłuższej perspektywie – stanowiły podwaliny pod nowy układ sił, który miał utrzymać się aż do roku 1989. Jednakże nie zawsze współpraca pomiędzy... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 2 + 1 =
Bonifacy
2020-03-26 01:34:35
słabe totalnie nara
piotr
2020-03-19 11:41:56
słabe
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43