Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Działania wojenne w Europie w latach 1939-1941

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

II wojna światowa rozpoczęła się atakiem wojsk niemieckich na terytorium II Rzeczpospolitej 1 września 1939 roku. Konflikt ten miał być w zamierzeniu niemieckich polityków jedynie lokalnym starciem, będącym wstępem do większej wojny ze Związkiem Radzieckim. Stało się jednak inaczej,  a przyłączenie się 3 września do wojny Anglii i Francji po stronie Polski doprowadziło do przekształcenia starcia w konflikt światowy, w który zaangażowane zostały największe potęgi. Mimo formalnego wypowiedzenia wojny Alianci zachodni nie byli w stanie jednak pomóc Polsce w czasie ataku niemieckiego. Opór polski został stłumiony do 6 października 1939 roku. Kilkanaście dni wcześniej, 17 września, do wojny przyłączył się ZSRR, stając niejako po stronie III Rzeszy.

Wojna na froncie zachodnim pomiędzy jesienią 1939 a wiosną 1940 roku nazywana jest „dziwną wojną”, bowiem obie strony konfliktu ograniczały się jedynie do działań pozycyjnych i propagandowych. Znacznie więcej działo się jednak w Europie Wschodniej, gdzie ZSRR zaczął realizować cele postawione sobie w pakcie Ribbentrop – Mołotow. Pierwszym etapem była tzw. wojna zimowa, prowadzona z Finlandią, pomiędzy 30.11.1939 – 13.03.1940. Kampania okazała się

Polecamy również:

 • Wojna zimowa - przyczyny, przebieg (opis), skutki

  Kampania polska w roku 1939 była konfliktem rozpoczynającym II wojnę światową, nie była jednak jedyną wojną, jaka wybuchła tego roku na kontynencie europejskim. Już kilka miesięcy później eskalacja napięć na granicy ZSRR z Finlandią doprowadziła do napaści komunistycznego mocarstwa na skandynawski kraj. Więcej »

 • Atak Niemiec na Danię i Norwegię - przyczyny, przebieg, skutki

  Na początku II wojny światowej zarówno państwa Osi, jak i Alianci z niepokojem spoglądali na państwa skandynawskie, nie wiadomo bowiem było, po której stronie się opowiedzą. Szczególnie ważne było w tym wypadku stanowisko Szwecji i Norwegii. Tej pierwszej, bowiem była ważnym dla Niemiec... Więcej »

 • Atak Niemiec na Belgię, Holandię, Luksemburg - przyczyny, przebieg, skutki

  10 maja 1940 roku Niemcy rozpoczęli drugi etap wojny na Zachodzie, zakładający błyskawiczne uderzenie na Francję i pokonanie jej w krótkiej kampanii, przypominającej nieco założenia słynnego Planu Schlieffena. Aby jednak „Fall Gelb” (kryptonim ataku na Francję) miał szansę powodzenia, Niemcy... Więcej »

 • Kampania francuska (1940) - przebieg (działanie, bitwy), rezultaty

  Między wrześniem 1939 a  majem 1940 na zachodnim froncie panował względny spokój i brak aktywnych działań obu stron, spowodowany niechęcią Francuzów do podejmowania działań ofensywnych i nieprzygotowaniem Niemców do szybkiej ofensywy. Stan ten został nazwany „dziwną” lub... Więcej »

 • Bitwa o Anglię - przyczyny, przebieg, udział Polaków, znaczenie

  Upadek Francji w roku 1940 stanowił niezwykle poważny cios dla koalicji antyhitlerowskiej, pozostawiał bowiem Wielką Brytanię samotną na placu boju, przeciwko praktycznie całej Europie kontrolowanej przez Niemcy. Brytyjczycy mogli jednak ciągle liczyć na swoje wyspiarskie położenie i silną flotę, izolującą ich od... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =