Atak Niemiec na Belgię, Holandię, Luksemburg - przyczyny, przebieg, skutki

10 maja 1940 roku Niemcy rozpoczęli drugi etap wojny na Zachodzie, zakładający błyskawiczne uderzenie na Francję i pokonanie jej w krótkiej kampanii, przypominającej nieco założenia słynnego Planu Schlieffena. Aby jednak „Fall Gelb” (kryptonim ataku na Francję) miał szansę powodzenia, Niemcy musieli zadbać o odpowiednie ubezpieczenie swoich skrzydeł. Celowi temu miało służyć niespodziewane uderzenie i szybkie zajęcie trzech krajów Beneluksu – Luksemburga, Holandii i Belgii.

Wojna zaskoczyła owe trzy państwa na tyle, że nie stawiły one wielkiego oporu. Luksemburg został zajęty w ciągu zaledwie jednego dnia, co, zważywszy na wielkość tego księstwa, nie było niczym niezwykłym. Dłuższe walki toczyły się w Holandii, gdzie wojska holenderskie broniły się przez 8 dni, będąc stopniowo wypierane przez posiadających olbrzymią przewagę Niemców. Kluczowym punktem było barbarzyńskie bombardowanie Rotterdamu, po którym holenderski rząd, wiedząc o beznadziejnej sytuacji i chcąc uniknąć dalszych strat, rozkazał swoim wojskom poddać się.

Stosunkowo najdłuższy opór stawiała armia belgijska. Niemcy obawiali się zwłaszcza belgijskiej fortecy Eben Emanel, będącą trudnym do zniszczenia w konwencjonalny sposób obiektem. Wielodniowe oblężenie nie wchodziło w grę, stąd też Niemcy postanowili użyć sił specjalnych. W spektakularnej akcji spadochroniarze pod dowództwem Otto Skorzennego wylądowali na dachach twierdzy i zdobyli ją w przeciągu jednego dnia. Było to pierwsze tego typu użycie spadochroniarzy.

Po bombardowaniu Rotterdamu i utracie twierdzy również belgijskie władze uznały, iż dalszy opór jest bezcelowy. Belgia poddała się  28 maja 1940 roku, otwierając Niemcom drogę na Francję.

Polecamy również:

 • Wojna zimowa - przyczyny, przebieg (opis), skutki

  Kampania polska w roku 1939 była konfliktem rozpoczynającym II wojnę światową, nie była jednak jedyną wojną, jaka wybuchła tego roku na kontynencie europejskim. Już kilka miesięcy później eskalacja napięć na granicy ZSRR z Finlandią doprowadziła do napaści komunistycznego mocarstwa na skandynawski kraj. Więcej »

 • Atak Niemiec na Danię i Norwegię - przyczyny, przebieg, skutki

  Na początku II wojny światowej zarówno państwa Osi, jak i Alianci z niepokojem spoglądali na państwa skandynawskie, nie wiadomo bowiem było, po której stronie się opowiedzą. Szczególnie ważne było w tym wypadku stanowisko Szwecji i Norwegii. Tej pierwszej, bowiem była ważnym dla Niemiec... Więcej »

 • Kampania francuska (1940) - przebieg (działanie, bitwy), rezultaty

  Między wrześniem 1939 a  majem 1940 na zachodnim froncie panował względny spokój i brak aktywnych działań obu stron, spowodowany niechęcią Francuzów do podejmowania działań ofensywnych i nieprzygotowaniem Niemców do szybkiej ofensywy. Stan ten został nazwany „dziwną” lub... Więcej »

 • Bitwa o Anglię - przyczyny, przebieg, udział Polaków, znaczenie

  Upadek Francji w roku 1940 stanowił niezwykle poważny cios dla koalicji antyhitlerowskiej, pozostawiał bowiem Wielką Brytanię samotną na placu boju, przeciwko praktycznie całej Europie kontrolowanej przez Niemcy. Brytyjczycy mogli jednak ciągle liczyć na swoje wyspiarskie położenie i silną flotę, izolującą ich od... Więcej »

 • Kampania bałkańska (1941)

  W czasie gdy Adolf Hitler budował swoje imperium na Zachodzie, włoski dyktator Benito Mussolini marzył o realizacji własnych planów odtworzenia Imperium Rzymskiego. Nie oglądając się na potrzeby i cele sojusznika armia włoska dostała 28 października 1940 roku rozkaz ataku na Grecję, rzekomo wspierającą ... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
Fajne polecam dobrze opracowane
• 2023-09-26 19:47:13
Bardzo fajne .
• 2023-09-26 11:20:23
Oku
• 2023-09-25 20:58:38
Muszę na poniedziałek napisać coś o "portret z pelargoniami" ale niestety tu nie znala...
• 2023-09-24 10:07:26
Gitówa
• 2023-09-19 21:19:02