Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bitwa o Anglię - przyczyny, przebieg, udział Polaków, znaczenie

Ostatnio komentowane
Naprawdę swietne wytłumaczenie o co chodzi z energia kinetyczna wzgledem ukladu odniesie...
Tom02 • 2018-08-18 20:49:41
Uwaga czytelniku! Tomek przyszedł na świat sto lat później.
Zaraza • 2018-08-18 11:27:47
"Jezu Chry..."! Dawno już nie czytałem tak czerwonego, komuszego, wypaczonego opracowani...
Otwórz oczy • 2018-08-15 18:21:31
Według mnie bardzo przydatne dzięki temu tekstowi mniej więcej zrozumiałam jak dział...
Emilia • 2018-07-26 20:05:25
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Upadek Francji w roku 1940 stanowił niezwykle poważny cios dla koalicji antyhitlerowskiej, pozostawiał bowiem Wielką Brytanię samotną na placu boju, przeciwko praktycznie całej Europie kontrolowanej przez Niemcy. Brytyjczycy mogli jednak ciągle liczyć na swoje wyspiarskie położenie i silną flotę, izolującą ich od bezpośredniego niebezpieczeństwa. Nie znaczy to jednak, że Niemcy nie mieli planu, jak złamać opór Wielkiej Brytanii. W sztabie niemieckim opracowano plan inwazji na Wyspy Brytyjskie – tzw. „Operacja Lew Morski”. Aby miała ona jednak szanse powodzenia, należało zdobyć bezwzględne panowanie w powietrzu – należało zniszczyć brytyjskie siły powietrzne – RAF. Rozpoczęła się wielka kampania, mająca w założeniach być jedynie wstępem do inwazji na Anglię, słynna „battle of Britain” (bitwa o Anglię).

Niemieccy planiści uważali, że brytyjska flota powietrzna nie posiada zbyt wiele samolotów i że pierwszym celem Luftwaffe powinny być brytyjskie lotniska. Stąd też sierpień 1940 roku to okres intensywnych bombardowań brytyjskiej struktury lotnictwa. Sytuacja ze strony brytyjskiej wyglądała tymczasem niemal dokładnie odwrotnie – Brytyjczykom nie brakowało właściwie maszyn, za to rozpaczliwie

Polecamy również:

  • Winston Churchill - biografia, poglądy

    Winston Leonard Spencer Churchill – (ur. 30 listopada 1847 roku w Blenheim Palace, zmarł 24 stycznia 1965 roku w Londynie). Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków brytyjskich. Pochodził ze znanej arystokratycznej rodziny, jego ojciec Randolph był politykiem należącym do Partii Konserwatywnej,... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =