Karta Atlantycka - czego dotyczyła, zasady, znaczenie

Rozszerzenie się w roku 1941 koalicji antyhitlerowskiej o kolejne kraje doprowadziło do konieczności unormowania pewnych stosunków pomiędzy nowymi sojusznikami. Należy pamiętać tutaj, że w połowie roku 1941 sytuacja międzynarodowa była dalece bardziej pogmatwana, niż może nam się wydawać z perspektywy czasów obecnych. Stany Zjednoczone, mimo wspierania Wielkiej Brytanii nie były formalnie zaangażowane w wojnę, zaś ZSRR było jeszcze do niedawna sojusznikiem Hitlera. Na dodatek ZSRR i Polski rząd na uchodźtwie ciągle jeszcze formalnie prowadziły spory dotyczące przynależności Kresów.

Aby załagodzić przynajmniej część drażliwych kwestii pomiędzy sojusznikami i lepiej scalić koalicję antyhitlerowską, z inicjatywy Stanów Zjednoczonych i Anglii 14.08.1941 na pokładzie krążownika Prince of Wales podpisano tzw. Kartę Atlantycką. Zawarte w niej 8 punktów miało zaświadczać, że podpisujące się pod nią strony zrzekają się „niesprawiedliwych” aneksji terytorialnych, pragną doprowadzić  do zniszczenia faszyzmu i umożliwienia demokratycznej formy rządów, wolnego dostępu do surowców i handlu dla wszystkich państw. Karta została dosyć szybko podpisana przez większość krajów Koalicji, m.in. Polskę, ZSRR, Indie, Grecję, Czechosłowację i in.

Z jednej strony Karta nie uratowała państw Europy Wschodniej przed wpadnięciem w strefę wpływów  ZSRR i nie zatrzymała cesji terytorialnej na rzecz tego państwa, z którymi pogodzić się musieli Polacy. Jednakże znaczenie Karty jest zauważalne dopiero, gdy uświadomimy sobie, iż była to podstawa dla jednej z najważniejszych powojennych organizacji międzynarodowych, jaką jest ONZ. To właśnie podpisanie Karty i zawarte w niej postulaty stały się potem podstawą do działań międzynarodowych, jakie znamy dzisiaj.

Polecamy również:

 • Wojna zimowa - przyczyny, przebieg (opis), skutki

  Kampania polska w roku 1939 była konfliktem rozpoczynającym II wojnę światową, nie była jednak jedyną wojną, jaka wybuchła tego roku na kontynencie europejskim. Już kilka miesięcy później eskalacja napięć na granicy ZSRR z Finlandią doprowadziła do napaści komunistycznego mocarstwa na skandynawski kraj. Więcej »

 • Atak Niemiec na Danię i Norwegię - przyczyny, przebieg, skutki

  Na początku II wojny światowej zarówno państwa Osi, jak i Alianci z niepokojem spoglądali na państwa skandynawskie, nie wiadomo bowiem było, po której stronie się opowiedzą. Szczególnie ważne było w tym wypadku stanowisko Szwecji i Norwegii. Tej pierwszej, bowiem była ważnym dla Niemiec... Więcej »

 • Atak Niemiec na Belgię, Holandię, Luksemburg - przyczyny, przebieg, skutki

  10 maja 1940 roku Niemcy rozpoczęli drugi etap wojny na Zachodzie, zakładający błyskawiczne uderzenie na Francję i pokonanie jej w krótkiej kampanii, przypominającej nieco założenia słynnego Planu Schlieffena. Aby jednak „Fall Gelb” (kryptonim ataku na Francję) miał szansę powodzenia, Niemcy... Więcej »

 • Kampania francuska (1940) - przebieg (działanie, bitwy), rezultaty

  Między wrześniem 1939 a  majem 1940 na zachodnim froncie panował względny spokój i brak aktywnych działań obu stron, spowodowany niechęcią Francuzów do podejmowania działań ofensywnych i nieprzygotowaniem Niemców do szybkiej ofensywy. Stan ten został nazwany „dziwną” lub... Więcej »

 • Bitwa o Anglię - przyczyny, przebieg, udział Polaków, znaczenie

  Upadek Francji w roku 1940 stanowił niezwykle poważny cios dla koalicji antyhitlerowskiej, pozostawiał bowiem Wielką Brytanię samotną na placu boju, przeciwko praktycznie całej Europie kontrolowanej przez Niemcy. Brytyjczycy mogli jednak ciągle liczyć na swoje wyspiarskie położenie i silną flotę, izolującą ich od... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
kys(keepurselfsafe)
• 2024-02-28 14:36:21
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44
Ok
• 2024-02-27 09:29:45