Lend-Lease Act - czym był, o czym mówił, znaczenie

Stany Zjednoczone od początku II wojny światowej były po stronie Aliantów, jednakże władze USA nie mogły zaangażować się w konflikt oficjalnie. Mimo że amerykańskie społeczeństwo było generalnie nastawione przeciwko Niemcom, to sprzeciwiało się jednocześnie zaangażowaniu w kolejną wojnę. Prezydent Roosevelt znalazł się w trudnym położeniu, chcąc zaangażować swoje państwo w wojnę, ale nie mogąc robić tego oficjalnie. Przejściowym rozwiązaniem miała być pomoc okrężną droga, poprzez odpowiednie inwestycje.

W celu umożliwienia Aliantom pomocy materialnej, bez jednoczesnego oficjalnego zaangażowania się w wojnę, prezydent przeforsował tzw. Lend-Lease Act (uchwalony 11.03.1941). Była to uchwala, w myśl której USA mogły sprzedawać państwom walczącym sprzęt i szeroko rozumiane „środki potrzebne do prowadzenia wojny”. Mimo że w ustawie nie wymieniono beneficjentów tej pomocy, USA handlowało praktycznie tylko z Wielką Brytanią. Gdy do wojny dołączył w roku 1941 Związek Radziecki, ustawa objęła także to państwo.

Pomoc amerykańska miała nieocenione znaczenie, zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i ZSRR. Wielka Brytania mogła dzięki dostawom amerykańskim przetrwać najtrudniejszy dla niej okres wojny, pomiędzy rokiem 1940 a 1941, kiedy była samotnym przeciwnikiem dla III Rzeszy. Z kolei zaatakowany w roku 1941 ZSRR mógł dzięki dostawom zaopatrzenia z Lend – Lease skupić się na produkcji zbrojeniowej. Sowieci nie cenili amerykańskiego i brytyjskiego sprzętu wojskowego, ale doceniali dostawę mundurów, ciężarówek, szyn, żywności i różnych materiałów potrzebnych do prowadzenia wojny. Można powiedzieć, że to dostawy amerykańskie „finansowały” funkcjonowanie radzieckiego transportu i zaplecza, podczas gdy fabryki Sowietów mogły skupić się na produkowaniu czołgów i dział. O ile stopień, w jakim pomoc amerykańska przyczyniła się do zwycięstwa ZSRR jest ciągle czynnikiem sporów, niewątpliwie znacznie skróciła ona wojnę i pozwoliła Związkowi Radzieckiemu na odniesienie oszałamiających sukcesów w drugiej połowie wojny, jak również przetrwanie w pierwszej.

Polecamy również:

  • Bitwa o Atlantyk - przyczyny, przebieg, skutki (znaczenie)

    Ocean Atlantycki odgrywał podczas obu wojen światowych kluczowe znaczenie, jako główna droga transportu materiałów wojennych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ich sojusznikami w Europie.  O ile aż do roku 1941 Stany Zjednoczone nie były formalnie zaangażowane w wojnę, to wspierały one Wielką... Więcej »

  • Atak na Pearl Harbor - przyczyny, przebieg, skutki

    Atak na Pearl Harbor i związany z tym wybuch wojny japońsko – amerykańskiej był bezpośrednim efektem walki Cesarstwa Japońskiego o dominację w Azji Wschodniej i na Pacyfiku, prowadzonej niemalże od początku XX wieku. Japonia była jedną z najmłodszych potęg morskich i jedynym państwem spoza kręgu kultury... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 3 =
ala
2020-02-13 22:41:05
co te ruskie wymyslaja ,Chruszczow siedzial 3 mce w AMERYCE i prosil o pomoc,bo juz caly rzad soviecki lacznie z fabrykami uciekal za Ural.Tak walczyli sovieci.Gdyby nie AMERYKA to by ich nie bylo.Mnie to mowil dziadek,ze stalin powiedzial USA, ze jesli nie dadza pomocy to on Rosje podda Niemcom i niech USA robi co chce.
Ostatnio komentowane
Ciekawe
• 2022-12-08 15:17:01
Śkad wziął się taki wynik?
• 2022-12-05 21:24:47
Ok
• 2022-12-05 13:53:43
ok
• 2022-12-02 16:29:38
dzięki
• 2022-11-28 16:21:19