Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wojna rosyjsko-japońska - przyczyny, przebieg, skutki

Ostatnio komentowane
mirmił nie jest łysy!
mateusz • 2019-05-18 16:54:30
Nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam również na mój blog, n...
Arletta Bolesta • 2019-05-18 09:02:36
KATNISS, NIE KETNIS. Jak można mylić imię głównej bohaterki?!
M • 2019-05-17 19:09:37
Dobre
Paweł • 2019-05-17 11:45:06
Polska nie była w NATO tylko pod presją ZSRR
Nikolix07 • 2019-05-16 20:30:41
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Niemalże do końca XIX wieku Rosja była, z racji swojego położenia, niekwestionowanym hegemonem w rejonie  północnej Azji. Imperium Rosyjskie nie było zainteresowane koloniami na innych kontynentach, o czym może świadczyć chociażby sprzedaż Alaski Stanom Zjednoczonym, coraz częściej jednak w planach rosyjskich pojawiały się idee skierowania ekspansji na  centralną Azję, terytoria chińskie, Mandżurię i Koreę. Niespodziewanie jednak  pojawił się nowy konkurent, rzucający wyzwanie  rosyjskiemu mocarstwu  - Cesarstwo Japonii, jedyne państwo spoza kręgu kultury europejskiej, które  mogło się pochwalić równie ogromnym skokiem technologicznym.

Kością niezgody były tereny Korei, Mandżurii i pośrednio również Chin, co do których obie strony planowały w przyszłości ekspansję.   Początkowo zresztą japońska dyplomacja zabiegała o stworzenie nowego, oficjalnego podziału stref wpływów. Układ taki nie byłby na rękę Rosji, która to  nie uznawała  Japonii za równorzędnego partnera do rozmów. Dodatkowo otoczenie cara uważało, że ewentualna wygrana wojna może poprawić  pozycję władcy. Z kolei Japończycy dzięki siatce swoich szpiegów na terenach azjatyckich zdawali sobie sprawę, że  Rosja nie jest przygotowana

Polecamy również:

 • Wiek królowej Wiktorii

  Królowa Wiktoria (Aleksandryna Wiktoria) urodziła się 24 maja 1819 roku w Londynie i należała do dynastii hanowerskiej. Jej krewni i potomkowie władali Grecją, Jugosławią, Rosją, Rumunią, Niemcami oraz Wielką Brytanią, Belgią, Danią i Hiszpanią. Z tego względu nazywana jest „babcią Europy”.... Więcej »

 • Elżbieta Bawarska – Cesarzowa Sisi - biografia

  Wizerunek cesarzowej Sisi, który przedstawiły filmy z udziałem Romy Schneider, nie ma wiele wspólnego z prawdą historyczną. Więcej »

 • Rewolucja francuska - przyczyny wybuchu

  W pierwszej połowie XVIII wieku Francja zaangażowała się w szereg wojen, związanych z walką władców dynastii Burbonów o hegemonię w Europie. Dzięki nim Francji udało się utrzymać w czołówce europejskich potęg, krajów, z których opinią i statusem liczono się na arenie... Więcej »

 • Epoka napoleońska - opracowanie (czas trwania, charakterystyka, najważniejsze informacje)

  Mianem epoki napoleońskiej określa się w historii okres rządów we Francji wybitnego wodza, reformatora i władcy Napoleona Bonaparte (1769 -1821). Był to okres wielkich przemian i reform, zarówno pod względem administracyjnym, politycznym i społecznym. Okres rządów Napoleona to jednocześnie czas... Więcej »

 • Wojny napoleońskie - kalendarium, przyczyny i ich znaczenie

  Wojny napoleońskie były w pewnym sensie kontynuacją walk, jakie prowadziły państwa europejskie przeciwko rewolucji francuskiej. Napoleon Bonaparte był wprawdzie władcą, który przywrócił we Francji ustrój monarchistyczny, jednocześnie jednak nie pochodził z królewskiego rodu, zachował... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =