Leopold Tyrmand, Zły – streszczenie

Akcja powieści rozgrywa się w Warszawie w latach 50. XX wieku. W mieście pojawia się tajemnicza postać o jasnych, wręcz jarzących się oczach, która staje w obronie uciśnionych mieszkańców np. ofiar napadów. Dla każdego z ocalonych wybawca prezentuje się nieco inaczej i każdy inaczej go opisuje. Z tego powodu policja nie może ustalić tożsamości wybawiciela. Opisany zostaje przypadek, w którym zostaje napadnięta młoda dziewczyna Marta Majewska. Tajemnicza postać wyrosła jakby spod ziemi i przegoniła oprychów. Świadkiem całego zdarzenia był starszy sprzedawca w kiosku – pan Janusz. Na miejsce ataku dociera karetka – młody, przystojny doktor Witold Halski wyjawia swoją słabość względem bardzo urokliwej dziewczyny. Poznajemy również Olimpię Szuwar, która prowadzi sporo podejrzanych interesów. Jest ona czterdziestoletnią wdową, zakochaną w przystojnym lekarzu, a do niej uczuciem pała prezes spółdzielni „Woreczek”. Niestety mężczyzna ma silne powiązania ze światem przestępczym Warszawy. Zazdrosny o Witolda Halskiego wynajmuje bandytów, by napadli na młodego doktora. Warszawa zaczyna stawać się stolicą napadów, ataków i niebezpieczeństwa – mieszkańcy czują się w mieście coraz mocniej zagrożeni. Któregoś wieczoru tajemniczy osobnik znów udaremnia rozwój bójki na lodowisku, rozognionej przez podejrzanych oprychów. Jegomość wykazał się przy tym znakomitymi zdolnościami fizycznymi.  Innym razem takim polem walki staje się nocny, miejski autobus. Kierowca i jeden z odważniejszych pasażerów z pomocą nieznajomego rozgromili grupę wandali.

W mieście wszyscy snują domysły na temat tajemniczego obrońcy warszawiaków. Złoczyńcy jednoczą się by pokonać człowieka, który zaczyna stanowić dla nich zagrożenie. Grupą dowodzi „Kudłaty”, którego zna jedynie wspomniany prezes spółdzielni – Filip. Przestępczy świat zaczyna nazywać tajemniczego obrońcę mieszkańców „Złym”. Ów Zły nawiązuje z kolei kontakt z co odważniejszymi mężczyznami w mieście i obmyśla plan obrony, a następnie ataki za sprzymierzonych przeciw niemu złoczyńców. W tym samym czasie porucznik Michał Dziarski zaczyna prowadzić śledztwo, owiane jedną wielką tajemnicą, jednak zmyślny policjant domyśla się wielu okoliczności – czeka jedynie na odpowiedni moment aby wkroczyć do akcji. Inne dochodzenie prowadzi dziennikarz Kuba Wirus, który uwielbia rozgrzebywać fantastyczne i nieprawdopodobne historie. By zrozumieć całą sprawę, angażuje się w środowisko przestępców, jednak kończy się to dla niego tragicznie – ginie z rąk „Kudłatego”.  W międzyczasie Marta Majewska nie ma kontaktu z Witoldem i bardzo się o niego martwi, zostaje uwięziona przez jednego z oprychów, a lekarz, wyszedłszy ze szpitala po pobiciu zaczyna jej szukać.

Nadchodzi dzień, w którym w Warszawie ma odbyć się ważny mecz piłki nożnej między Polską a Węgrami. Oszuści miasta organizują wielką akcję sprzedaży fałszywych biletów. Ich plan zostaje jednak zdemaskowany. Prezes spółdzielni planuje wyjechać z kraju razem z Olimpią, ale wcześniej spotyka się ze „Złym”. Wtedy pojawia się porucznik Dziarski, który wyjaśnia czytelnikowi motywy postępowania tajemniczego obrońcy.

Polecamy również:

  • Leopold Tyrmand, Zły – opracowanie

    Powieść autorstwa Leopolda Tyrmanda ukazała się drukiem w 1955 roku w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”. W tych trudnych dla literatury latach cenzura często wstrzymywała wydania jego dzieł lub kolejne wznowienia – w ten sposób rzeczona książka stała się w pewnym sensie... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 5 =
kalodont
2020-05-06 15:55:58
to streszczenie jest beznadziejne
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43