Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Leopold Tyrmand, Zły – streszczenie

Ostatnio komentowane
co ja robie
white seagull • 2019-11-18 13:43:47
siema siema
mechatronik • 2019-11-18 10:59:19
co to ma być
xd/ofuj • 2019-11-18 10:59:48
Fajne fajne ale i tak jedynka wpadła jak zyd do gazu pozdro
Jarosław/jaro • 2019-11-18 09:28:08
t
g • 2019-11-18 07:31:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Akcja powieści rozgrywa się w Warszawie w latach 50. XX wieku. W mieście pojawia się tajemnicza postać o jasnych, wręcz jarzących się oczach, która staje w obronie uciśnionych mieszkańców np. ofiar napadów. Dla każdego z ocalonych wybawca prezentuje się nieco inaczej i każdy inaczej go opisuje. Z tego powodu policja nie może ustalić tożsamości wybawiciela. Opisany zostaje przypadek, w którym zostaje napadnięta młoda dziewczyna Marta Majewska. Tajemnicza postać wyrosła jakby spod ziemi i przegoniła oprychów. Świadkiem całego zdarzenia był starszy sprzedawca w kiosku – pan Janusz. Na miejsce ataku dociera karetka – młody, przystojny doktor Witold Halski wyjawia swoją słabość względem bardzo urokliwej dziewczyny. Poznajemy również Olimpię Szuwar, która prowadzi sporo podejrzanych interesów. Jest ona czterdziestoletnią wdową, zakochaną w przystojnym lekarzu, a do niej uczuciem pała prezes spółdzielni „Woreczek”. Niestety mężczyzna ma silne powiązania ze światem przestępczym Warszawy. Zazdrosny o Witolda Halskiego wynajmuje bandytów, by napadli na młodego doktora. Warszawa zaczyna stawać się stolicą napadów, ataków i niebezpieczeństwa – mieszkańcy czują się w mieście coraz mocniej zagrożeni.

Polecamy również:

  • Leopold Tyrmand, Zły – opracowanie

    Powieść autorstwa Leopolda Tyrmanda ukazała się drukiem w 1955 roku w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”. W tych trudnych dla literatury latach cenzura często wstrzymywała wydania jego dzieł lub kolejne wznowienia – w ten sposób rzeczona książka stała się w pewnym sensie... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 4 =