Biografia
Pisarz i publicysta, urodzony 16 maja 1920 roku w Warszawie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. W okresie wojny większość jego rodziny wywieziono do Majdanka, gdzie zginął m.in. jego ojciec. Matka po wojnie wyjechała do Izraela. Pisarz nie przyznawał się otwarcie do swojego pochodzenia, dopiero w latach 70. Zaczął zdradzać swoje korzenie. Gdy ukończył warszawskie liceum im. Jana Kreczmara wyjechał do Francji gdzie przez chwilę studiował architekturę. Tam zainteresował się muzyką jazzową.
Po wybuchu II wojny światowej Tyrmand prze chwilę mieszkał w Warszawie, a następnie wyjechał do Wilna, gdzie szybko zyskał popularność i włączył się w środowisko artystyczne. Pracował tam w polskim dzienniku „Prawda Komsomolska”, w którym publikował liczne felietony o tematyce społecznej. Pracował również w redakcji „Prawdy Pionierskiej”. Były to gazety o komunistycznym profilu. W latach 40. Nawiązał kontakty ze środowiskiem niepodległościowym – w 1941 roku został aresztowany przez NKWD. Wraz z kolegami został skazany na osiem lat więzienia. Udało im się uciec z transportu kolejowego i powrócić do Wilna. Chciał uniknąć napiętnowania jako Żyd, dlatego fałszywie przybrał obywatelstwo francuskie. Jako ochotnik zgłosił się na roboty do Niemiec, gdzie wykonywał różne zawody. W 1944 jako marynarz próbował przedostać się do Szwecji – został jednak schwytany i przekazany do obozu koncentracyjnego w pobliżu Oslo, gdzie przebywał do końca wojny.
Po zakończeniu II wojny światowej Leopold Tyrmand mieszkał w Skandynawii, gdzie pracował dla Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. W 1946 roku wrócił do Warszawy. Pracował w Polskiej Agencji Informacyjnej, w redakcji „Przekroju” i kilku innych tygodnikach. Pisał liczne recenzje teatralne i filmowe. Z powodu komplikacji światopoglądowych przerwał pracę publicysty i zaczął pisać Dziennik 1954 oraz inne powieści.
W latach 60. Tyrmand dużo podróżował po świecie m.in. po Europie, ale również po Izraelu czy Stanach Zjednoczonych, gdzie pozostał na wiele lat i ponownie podjął prace pisarskie i publicystyczne. Związał się wówczas ze środowiskami konserwatywnymi.
Był żonaty trzy razy – po raz trzeci ożenił się 1971 roku ze swoją czytelniczką Mary Fox. Pisarz zmarł z powodu zawału serca 19 marca 1985 roku i został pochowany w Long Island.
Książki
Pisanie swojej najsłynniejszej książki Dziennik 1954 Tyrmand rozpoczął w 1953 roku, a w 1954 otrzymał zlecenie na napisanie powieści Zły. Najważniejsze książki Leopolda Tyrmanda to:
1948, Hotel Ansgar
1955, Zły
1957, Gorzki smak czekolady Lucullus
1961, Filip
1967, Życie towarzyskie i uczuciowe
1975, Siedem dalekich rejsów
1980, Dziennik 1954
1990, Wędrówki i myśli porucznika Stukułki (nieukończone)
Leopold Tyrmand, autor: Adrian Gryciuk / www.wikipedia.org.pl |