Paweł Huelle urodził się w 1957 roku w Gdańsku, tam też ukończył studia polonistyczne. Należał do grona inicjatorów apelu o powołanie niezależnej organizacji studenckiej w czasie sierpnia 1980. Angażował się w działalność polityczną, pracował w Biurze Informacji Prasowej „Solidarności”. Współpracował z „Głosem Wolnym” wydawanym podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów. W czasie stanu wojennego był redaktorem pism podziemnych.
Huelle ożenił się z Idą Łotocką, malarką.
Pracował jako wykładowca filozofii na Akademii Medycznej w Gdańsku. W latach 1994-1999 był dyrektorem gdańskiej telewizji. Był też członkiem konwentu Ruchu Stu.
Osiem miesięcy trwał proces, jaki wytoczył mu ks. prałat Henryk Jankowski, o naruszenie dóbr osobistych. Pisarz przegrał go w 2005 r.
W 2012 Paweł Huelle został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Obecnie należy do Polskiego PEN Clubu.
Paweł Huelle - twórczość
Huelle zadebiutował w 1987 powieścią pt.: „Weiser Dawidek”, która przyniosła mu dużą popularność. W 1995 roku otrzymał nagrodę Pen Clubu w kategorii prozy, a także Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Z kolei „Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala” przyniósł mu Paszport Polityki