Weiser Dawidek - streszczenie

W pokoju dyrektora szkoły przesłuchiwani są trzej przyjaciele: Szymon, Piotr i Paweł. Rzecz dotyczy zniknięcia ich szkolnych kolegów: Elki i Weisera Dawidka. Jako pierwszy odpowiada Szymon.

Paweł – narrator opowieści – wyjaśnia, jak poznali Weisera. Było to podczas procesji Bożego Ciała, Dawidek wyłonił się z dymu kadzidła i sprawiał wrażenie, jakby na nich czekał do zawsze. Pod plebanią dzieciaki chcą go zbić, bo nie chodzi na religię, ale nie pozwala im Elka.

Przyrodnik M-ski odwiedza każdego, kto nie poszedł na pochód pierwszomajowy, każdego oprócz Weisera. Narrator przywołuje swoją zabawę z Szymonem i Piotrem. Chłopcy bawili się na cmentarzu w wojnę. Nagle nie wiadomo skąd pojawił się Dawidek z Elką i dał chłopcom autentyczna broń z okresu II wojny.

Akcja znów przenosi się do gabinetu dyrektora, przesłuchiwany jest Paweł. Jego myśli podążają w kierunku relacji Weisera i Elki. Zastanawia się, czy dziewczyna go kochała, czy łączyło ich coś innego. Potem przypomina sobie spotkanie z Żółtoskrzydłym (sami tak go nazwali) – uciekinierem ze szpitala psychiatrycznego. Szaleniec uwiesił się dzwonu na cmentarzu, ale zdołał uciec, a wina spadła na M-skiego, który przypadkiem przebywał w pobliżu.

Polecamy również:

  • Weiser Dawidek - plan wydarzeń

    1. Przesłuchanie 2. Pierwsze spotkanie z Dawidkiem 3. Zabawa w wojnę Więcej »

  • Weiser Dawidek - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

    Powieść Pawła Huelle „Weiser Dawidek” ukazała się w 1987 roku. Została uhonorowana Nagrodą Młodych i Nagrodą Fundacji im. Kościelskich. I choć zdania krytyki na temat książki były podzielone, swojemu autorowi przyniósł „Weiser” rozgłos i uznanie. Więcej »

  • Charakterystyka Weisera Dawidka

    Weiser Dawidek jest żydowskim chłopcem o wątłej budowie. Mały, chudy i przygarbiony sprawiał wrażenie, jakby cały czas czegoś się bał. Miał rude włosy i bladą cerę. Rude włosy – z jednej strony – sugerują żydowskie pochodzenie, z drugiej – przywałują negatywne stereotypy: złodzieja, oszusta,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01
Ważne jest, że przelana pod Monte Cassino polska krew, którą piły czerwone maki nie b...
• 2022-05-18 19:05:56
@ Krzyż, o co Tobie się rozchodzi?
• 2022-05-16 23:41:06
Dzięki pomogło
• 2022-05-16 19:44:12