Biografia
Polski poeta i eseista urodzony w Opolu 29 maja 1970 roku. Twórca ukończył romanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim (zajmuje się tłumaczeniem z języka francuskiego). Prowadzi wykłady z literatury francuskiej na Uniwersytecie Opolskim. W 2004 roku otrzymał Nagrodę Kościelskich za Dwanaście stacji. Za ten poemat autor został także nominowany do Nagrody „Nike”.
W 2017 roku Tomasz Różycki otrzymał nominację do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej za tom pt. Litery. Jego utwory są tłumaczone na liczne języki obce. Pisarz otrzymał także Nagrodę „Kamień” oraz nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia 2011.
Książki
Poezja Tomasza Różyckiego jest silnie zakorzeniona w tradycji literackiej, jednak poeta nie porzuca w tym swojej kreatywności. Wielokrotnie odwołuje się do wielkiej literatury, komentując ja w sposób ironiczny. Ma to miejsce np. w przypadku twórczości Czesława Miłosza. W wierszach poety wyróżnia się jego szczególna dykcja wypowiedzi. Są to tekst rytmiczne, rymowane, często grupowane w zbiory pieśni lub sonetów – w ten sposób twórca bezpośrednio nawiązuje do zwyczaju liryki staropolskiej. W twórczości Różyckiego odnaleźć można również wiele odniesień do poetyki barokowej. Niektóre utwory opiera na zasadzie wyliczenia lub konceptach.
Do najbardziej znanej twórczości Tomasza Różyckiego należą następujące tytuły:
Vaterland 1997
Anima 1999
Chata Umaita 2001
Świat i antyświat 2003
Wiersze 2004
Dwanaście stacji 2004
Kolonie 2006
Księga obrotów 2010
Bestiarium 2012
Tomi. Notatki z miejsca postoju 2013
Litery 2016