Jacek Kowalski – biografia, książki

Biografia

Jacek Kowalski urodził się w Poznaniu w 1964 roku. Jest pisarzem, poetą i pieśniarzem, zajmuje się tłumaczeniami z literatury starofrancuskiej, pracuje również jako wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Maturę Kowalski zdał w 1983 roku, w Poznaniu ukończył studia z zakresu historii sztuki. Przez długi czas pracował w Instytucie Historii sztuki na UAM jako asystent, adiunkt a następnie profesor. Doktoryzował się w 1998 roku, a habilitację uzyskał w 2011.

Jacek Kowalski jest laureatem jednego ze Festiwali Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1988 roku, wówczas często występował ze swoim własnym repertuarem, wspólnie z zespołem Klub Świętego Ludwika czy Monogramistą JK. Stworzył także znakomity duet z Henrykiem Kasperczakiem.

Pieśniarz stworzył wiele scenariuszy teatralnych i programów telewizyjnych, a także sztuk o tematyce historycznej. Jest mocno zaangażowany w życie społeczne rodzinnego miasta – na zlecenie władz reżyserował Szopki Dominikańskie oraz napisał scenariusz przedstawienia o ratuszu poznańskim.

W 2005 roku Jacek Kowalski został honorowym członkiem Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach na prezydenta. Następnie poparł kandydaturę Marka Jurka. Jest członkiem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu. Jacek Kowalski został odznaczony licznymi nagrodami m.in. Nagrodą Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych, Nagrodą Naukową Miasta Poznania czy Nagrodą Literacką im. Józefa A. Mackiewicza za książkę pt. Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy.

Prywatnie jest mężem Anny Księskiej-Kowalskiej i mają sześcioro dzieci.

Książki

W swojej twórczości Jacek Kowalski nawiązuje do poezji sarmackiej (sprzeciwia się jednak stosowaniu pojęcia sarmatyzm jakoby oficjalnie nie istniało). Prócz tomów poetyckich, Jacek Kowalski jest także autorem licznych prac naukowych i popularnonaukowych.

Tomy poetyckie i wybrane przekłady:

François Villon, Les Lais. Legaty czyli Mały Testament, Poznań, 1994

Kowalski J., Śpiewniczek Sarmacki Jacka Kowalskiego. Teksty – nuty – chwyty 1997

Konfederacja barska po Kowalsku,  1998,

Śpiewnik dla rycerstwa płci obojej, 1999

Mały śpiewnik krucjatowy = Krótka wiadomość o wyprawach krzyżowych,  2000

Karol Orleański, Ronda i ballady, 2000

Niezbędnik krzyżowca czyli pieśni i opowieści krucjatowe,  2007

Niezbędnik trubadura czyli dumania, kancony i romanse, 2007

Konfederacja Barska po Kowalsku i Historia o Gogolewskim, 2008

Meble Kowalskich. Ludzie i rzeczy, 2014

Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy, 2016

 

Wybrane prace popularnonaukowe:

Osobliwości i świętości Duszpasterstwa Akademickiego (tudzież szkół średnich) oraz klasztoru i kościoła OO Dominikanów w Poznaniu, 1989

Konfederacya. Krótka wiadomość o konfederacji barskiej, 2000

Kowalski J., Rymowane zamki. Tematy architektoniczne w literaturze starofrancuskiej drugiej połowy XII wieku, 2001

Podróż do dwunastu drewnianych kościółków, 2008