Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jacek Kowalski, Niezbędnik Sarmaty – streszczenie

Ostatnio komentowane
Jezu jaki debil ogar ok dzieki
Farnay23 • 2019-11-17 19:30:39
fajna charakterystyka
to ja • 2019-11-17 17:55:24
uhyhuhp;huiph9uh
bhihiuhiuhiuhuih • 2019-11-17 14:11:21
widzę, że Wasz portal powinien być zakazany, bo redagowany jest przez skrajnych lewakó...
stes • 2019-11-16 15:37:40
Wszystko super tylko brakuje mi tutaj podmiotu towarzyszącego :/
Rose-chan • 2019-11-16 09:01:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W pierwszej części swojej książki Jacek Kowalski bierze na warsztat współczesne pojęcie sarmatyzmu i jego rozumienie. Poeta broni tradycji narodowych, które ukształtowały dzisiejszą kulturę. Nie unika jednak krytyki niektórych odruchów narodowych, jeśli jest ona konieczna. Autor przybliża także czytelnikowi pojęcie dworu szlacheckiego i związanego z nim stylu życia. W okresie komunizmu narosło wiele mitów i fałszywych pogłosek dotyczących tzw. życia dworkowego – Kowalski próbuje je rozwiać. Przedstawia także swoje stanowisko względem współczesnych domów budowanych w tym stylu.

Druga część pt. Uświetnienie Sarmacji przedstawia obraz Rzeczypospolitej Obojga Narodów – Jacek Kowalski przytacza jej historię od początku istnienia do upadku. Jednocześnie analizuje utwory muzyczne z różnych epok – można ich posłuchać na płycie załączonej do publikacji.

Trzecia część książki zatytułowana Niezbędnik Sarmaty jest zbiorem pieśni, polonezów, dumek – stanowią one poetycką całość, obrazującą całokształt kultury sarmackiej, która jest naszą narodową dumą.

Polecamy również:

  • Jacek Kowalski, Niezbędnik Sarmaty – opracowanie

    Książka została wydana w 2007 roku i stanowi wyraz sarmackiej fascynacji pieśniarza. Dzięki swojemu wykształceniu i zainteresowaniom (zamiłowanie do historii sztuki) wykorzystuje słowa, obrazy i muzykę by zachęcić odbiorcę do podstaw naszej współczesnej kultury czyli właśnie Sarmacji. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =