George Orwell - biografia i twórczość

George Orwell biografia
George Orwell (1933)

George Orwell, a właściwie Eric Arthur Blair, przyszedł na świat 25 czerwca 1903 r. w Motihari, indyjskim mieście leżącym nieopodal Nepalu. Wywodził się z wyższej klasy średniej. Jego ojciec – Richard Walmesley Blair – był urzędnikiem administracji brytyjskiej (pracował w Departamencie Opium), a matka – Ida Mabel Blair (z domu Limouzin) –  dorastała w Mulmejn, gdzie jej będący Francuzem ojciec prowadził interesy.

Przyszły autor „Folwarku zwierzęcego” miał dwie siostry: starszą o dwa lata Marjorie oraz młodszą o pięć lat Avril. Kiedy liczył zaledwie rok, matka postanowiła przenieść się do Anglii. Ojciec odwiedził ich dopiero w 1907 r., a później w 1912 r.

Od 1911 r. Eric Arthur Blair uczęszczał do St. Cyrpian's – szkoły z internatem, która mieściła się w Eastbourne. Sześć lat później otrzymał stypendium, co umożliwiło mu rozpoczęcie studiów w Eton College (jednej z najwybitniejszych szkół męskich w Anglii). Blair przerwał naukę w 1921 r., a w listopadzie 1922 r. wstąpił do Królewskiej Policji Imperialnej w Birmie.

W 1928 r. przyszły literat udał się na urlop do Anglii, skąd nie powrócił już do Azji. Porzucił wtedy służbę i udał się do Paryża. W stolicy Francji zaczął publikować pierwsze artykuły. Kanał La Manche przekroczył w 1929 r., a 3 lata później przyjął pseudonim literacki George Orwell. W tym czasie zajmował się głównie uczeniem, ale pracował także w sklepie z książkami oraz poświęcał czas na wiele innych czynności (szczególnie cenił sobie spacery).

Dnia 9 czerwca 1936 r. Eric Arthur Blair poślubił Irlandkę, Eileen O'Shaughnessy. Wkrótce rozpoczął się kryzys polityczny w Hiszpanii. Orwell wyruszył na południe, by walczyć po stronie republikańskiej w milicji Robotniczej Partii Marksistowskiej Unifikacji, która była antystalinowska. Sytuacja coraz bardziej się zaogniała, a Blair, postrzelony przez snajpera dnia czerwca 1937 r., przekroczył granicę z Francją i powrócił do Anglii. Doświadczenia zdobyte w Hiszpanii dały podwaliny pod dwie najważniejsze książki George'a Orwella: „Folwark zwierzęcy” oraz „Rok 1984”.

Kolejne lata życia Erica Arthura Blaira na łączeniu działalności twórczej z publicystyczną (pisał m.in. dla „Tribune”, „The Observer” oraz „Manchester Evening News”).

W 1945 r. zmarła Eileen O'Shaughnessy. Orwell bardzo mocno to przeżył (przestał nawet na pewien czas pisać do prasy). Ze względu na postępującą gruźlicę musiał poszukać miejsca, w którym pobyt miałby pozytywny wpływ na jego zdrowie. W kwietniu 1947 r. opuścił Londyn i przeniósł się do Jury. Wiele czasu spędzał w sanatoriach, co miało pozytywnie wpłynąć na jego zdrowie.

Po śmierci pierwszej żony Orwell przez długi czas cierpiał z powodu samotności. Dnia 13 października 1949 poślubił Sonię Mary Brownell, z którą żył tylko przez 3 miesiące. Autor „Folwarku zwierzęcego” zmarł 21 stycznia 1950 r. Przyczyną śmierci była gruźlica, której nie udało mu się przezwyciężyć.

George Orwell - charakterystyka twórczości

Jeszcze za życia George Orwell słynął przede wszystkim z esejów i artykułów publicystycznych. Popularność przyniosły mu także „Droga na molo w Wigan” oraz „W hołdzie Katalonii”. Pierwsze z dzieł składało się reportażu opisującego życie robotników mieszkających na północy Anglii oraz eseju na temat brytyjskiego ruchu socjalistycznego. Drugie było opartą na przeżyciach autora relacją z wydarzeń, które rozgrywały się w czasach kryzysu politycznego w Hiszpanii.

Dzisiaj za największe sukcesy brytyjskiego literata uznaje się „Folwark zwierzęcy” oraz „Rok 1984”. Pierwsza z książek napisana została już w 1943 r.. lecz ze względu na cenzurę nie została dopuszczona do publikacji – ukazała się dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Zdaniem polityków była ona zbyt czytelną aluzją do sytuacji w ZSRR, który był przecież sojusznikiem. Z kolei „Rok 1984” to futurystyczna antyutopia, często określana mianem jednego z pierwszych dzieł fantastyczno-naukowych. Warto zaznaczyć, że w komunistycznej Polsce książki George'a Orwella były zakazane przez cenzurę.

W dziełach autora „Folwarku zwierzęcego” bardzo wyraźnie brzmiały jego poglądy polityczne – szczególnie niechęć do systemów totalitarnych (głównie do komunizmu). Zniewolenie człowieka dostrzegał także w kapitalizmie. Orwell zdecydowanie należał do przeciwników ustrojów politycznych, w których widział jedynie kolejne próby zniewolenia człowieka.

Orwell napisał także kilka zbiorów poezji, jednak nigdy nie zyskały one tak wielkiej popularności jak jego twórczość prozatorska.

Najważniejsze utwory i ich opracowania

Folwark zwierzęcy

Rok 1984

Polecamy również:

  • Folwark zwierzęcy - streszczenie

    Właścicielem Folwarku Dworskiego był pan Jones. Pewnego wieczora skończył oporządzać swoje dobra, zamknął na klucz drzwi (zapomniał o zatkaniu szczelin) i wrócił do domu chwiejnym krokiem. Gdy tylko w domu zgasły światła, w folwarku zapanowało ożywienie. Krążyły wszak plotki o tym, iż knur Major opowie... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 5 =
k
2022-01-19 18:05:54
ok
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43