Tadeusz Gajcy przyszedł na świat 8 lutego 1922 r. w Warszawie. Niepolsko brzmiące nazwisko autora pochodzi z Węgier, skąd jego przodkowie przybyli do kraju leżącego nad Wisłą. Ojciec poety był ślusarzem, a matka pełniła obowiązki akuszerki. Wielką rolę w wychowaniu autora „Widm” odegrała jego babka, która zaszczepiła w nim silną religijność – w młodości Gajcy był ministrantem, a zajęcie to traktował niezwykle poważnie; motywy związane z wiarą wielokrotnie będą pojawiać się w jego twórczości.
W roku 1941 r. Tadeusz Gajcy ukończył liceum księży Marianów na Bielanach. Szkoła ta słynęła przede wszystkim z żelaznej dyscypliny, jaką wpajano uczniom. Wkrótce Gajcy rozpoczął studia na tajnych kompletach polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Był to przełomowy moment jego życia – poznał wówczas Zdzisława Stroińskiego, Wacława Bojarskiego i Andrzeja Trzebińskiego. To właśnie Stroiński – najbliższy przyjaciel Gajcego – wprowadził go do Konfederacji Narodu, konspiracyjnej organizacji założonej z inicjatywy działaczy ONR (Obozu Narodowo-Radykalnego) „Falanga”.
W 1942 r. Tadeusz Gajcy zajął trzecie miejsce w poetyckim konkursie „Sztuki i Narodu”, zgłaszając do niego utwór „Wczorajszemu”. Niebawem