Dorota Terakowska urodziła się w 1938 roku w Krakowie i z tym miastem była związana przez całe życie. Uczyła się w Liceum Muzycznym im. Joteyki. Ze szkoły została usunięta dyscyplinarnie i maturę zdawała już w Liceum dla Pracujących w 1955 roku.
Studiowała socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach, w latach 1965-1968, pracowała w Pracowni Socjologii Kultury przy Pałacu pod Baranami, później też jako redaktor i publicysta w redakcji „Gazety Krakowskiej”, „Przekroju” i „Zeszytach Prasoznawczych”.
Dorota Terakowska/ fot. terakowska.art.pl/galerie/gal05/dorota~2.htm |
W 1990 roku była jednym z założycieli dziennika „Czas Krakowski”. W latach 1995-1999 r. pełniła funkcje wiceprezesa Spółdzielni Dziennikarzy „Przekrój”.
Należała do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Debiutowała powieścią „Lustro pana Grymsa” w 1985 roku. Rok później napisała „Gumę do żucia” i od tego czasu poświęciła się pracy twórczej.
Wyszła za mąż za Macieja Szumowskiego, dziennikarza i dokumentalistę. Ich córka Małgorzata została reżyserką. Druga córka pisarki, Katarzyna Nowak, poszła w ślady matki i została dziennikarką.
Powieści Terakowskiej kilkukrotnie wyróżniane były przez polską sekcję Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych. W 2003 roku powieść „Ono” została nagrodzona Krakowską Książką Miesiąca.
Zmarła w 2004 r. w Krakowie.
Dorota Terakowska - twórczość
W dorobku Doroty Terakowskiej obok publicystyki znajdują się utwory literackie przeznaczone dla dzieci i młodzieży, ale chętnie czytane też przez dorosłych.
Autorka porusza uniwersalne problemy codziennego życia, wskazuje na najważniejsze wartości, o których często zapominamy zajęci pogonią za sukcesem. W książkach Terakowskiej to dzieci mają naturalną zdolność dostrzegania tego, co dorosłym często umyka.
Mała Ewa widzi spadające anioły, upośledzona Myszka obcuje ze Stwórcą, a groźny Światowid powierza swą misję młodemu chłopakowi. Dzieci posiadają większą wrażliwość i wiarę. Dorośli na ogół posługują się rozumem, ojcowie Myszki i Ewy wierzą w naukę, odpowiedzi na pytania o sens życia szukają w książkach i Internecie, zamiast rozejrzeć się wokół siebie.
Bohaterowie Terakowskiej nie są ani zupełnie dobrzy, ani całkiem źli, pisarka za każdym razem podkreśla złożoną naturę człowieka, co najdobitniej ukazuje powieść „Tam gdzie spadają anioły”. Czasem tylko zagłuszamy w sobie dobro, zbyt wiele uwagi poświęcając zdobywaniu pieniędzy, uznania, prestiżu. Dzieci są wolne od takich ambicji, dla nich liczą się miłość, bliskość, we wszystkim potrafią dostrzec piękno, są pozbawione uprzedzeń.
Terakowska chętnie wprowadza wątki fantastyczne, pokazując, że życie jest o wiele bogatsze od tego, co dostrzegamy. W życiu każdego zdarzają się cuda, ale nie każdy potrafi je dostrzec, przypisując je racjonalnym przyczynom.
Wybrane utwory Doroty Terakowskiej
Lustro Pana Grymsa (1985)
Władca Lewawu (1989)
Córka czarownic (1991)
Samotność bogów (1998)
Tam gdzie spadają anioły (1999)
Poczwarka (2001)
Ono (2003)