Dorota Terakowska - biografia i twórczość

Dorota Terakowska urodziła się w 1938 roku w Krakowie i z tym miastem była związana przez całe życie. Uczyła się w Liceum Muzycznym im. Joteyki. Ze szkoły została usunięta dyscyplinarnie i maturę zdawała już w Liceum dla Pracujących w 1955 roku.

Studiowała socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach, w latach 1965-1968, pracowała w Pracowni Socjologii Kultury przy Pałacu pod Baranami, później też jako redaktor i publicysta w redakcji „Gazety Krakowskiej”, „Przekroju” i „Zeszytach Prasoznawczych”.

Dorota Terakowska biografia
Dorota Terakowska/ fot. terakowska.art.pl/galerie/gal05/dorota~2.htm

 

W 1990 roku była jednym z założycieli dziennika „Czas Krakowski”. W latach 1995-1999 r. pełniła funkcje wiceprezesa Spółdzielni Dziennikarzy „Przekrój”.

Należała do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Debiutowała powieścią „Lustro pana Grymsa” w 1985 roku. Rok później napisała „Gumę do żucia” i od tego czasu poświęciła się pracy twórczej.

Wyszła za mąż za Macieja Szumowskiego, dziennikarza i dokumentalistę. Ich córka Małgorzata została reżyserką. Druga córka pisarki, Katarzyna Nowak, poszła w ślady matki i została dziennikarką.

Powieści Terakowskiej kilkukrotnie wyróżniane były przez polską sekcję Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych. W 2003 roku powieść „Ono” została nagrodzona Krakowską Książką Miesiąca.

Zmarła w 2004 r. w Krakowie.

Dorota Terakowska - twórczość

W dorobku Doroty Terakowskiej obok publicystyki znajdują się utwory literackie przeznaczone dla dzieci i młodzieży, ale chętnie czytane też przez dorosłych.

Autorka porusza uniwersalne problemy codziennego życia, wskazuje na najważniejsze wartości, o których często zapominamy zajęci pogonią za sukcesem. W książkach Terakowskiej to dzieci mają naturalną zdolność dostrzegania tego, co dorosłym często umyka.

Mała Ewa widzi spadające anioły, upośledzona Myszka obcuje ze Stwórcą, a groźny Światowid powierza swą misję młodemu chłopakowi. Dzieci posiadają większą wrażliwość i wiarę. Dorośli na ogół posługują się rozumem, ojcowie Myszki i Ewy wierzą w naukę, odpowiedzi na pytania o sens życia szukają w książkach i Internecie, zamiast rozejrzeć się wokół siebie.

Bohaterowie Terakowskiej nie są ani zupełnie dobrzy, ani całkiem źli, pisarka za każdym razem podkreśla złożoną naturę człowieka, co najdobitniej ukazuje powieść „Tam gdzie spadają anioły”. Czasem tylko zagłuszamy w sobie dobro, zbyt wiele uwagi poświęcając zdobywaniu pieniędzy, uznania, prestiżu. Dzieci są wolne od takich ambicji, dla nich liczą się miłość, bliskość, we wszystkim potrafią dostrzec piękno, są pozbawione uprzedzeń.

Terakowska chętnie wprowadza wątki fantastyczne, pokazując, że życie jest o wiele bogatsze od tego, co dostrzegamy. W życiu każdego zdarzają się cuda, ale nie każdy potrafi je dostrzec, przypisując je racjonalnym przyczynom.

Wybrane utwory Doroty Terakowskiej

Lustro Pana Grymsa (1985)
Władca Lewawu (1989)
Córka czarownic (1991)
Samotność bogów (1998)
Tam gdzie spadają anioły (1999)
Poczwarka (2001)
Ono (2003)

Polecamy również:

 • Władca Lewawu - streszczenie

  „Władca Lewawu” to historia, którą narratorce opowiedział jej główny bohater – Bartek. Bartek ma 13 lat i jest sierotą. Mieszka w domu dziecka i choć nie jest mu tam najgorzej, czasami ucieka, by szukać swoich rodziców. Więcej »

 • Córka czarownic - streszczenie

  Mała dziewczynka dorasta pod okiem starej kobiety, z dala od ludzi. Mieszkają w opuszczonych domach i jaskiniach, ciągle uciekając przed Najeźdźcami. Opiekunka, jak się później okazuje, jest czarownicą. Uczy dziecko podstaw magii, przemieniania przedmiotów, leczenia, porozumiewania się z drzewami i... Więcej »

 • Tam, gdzie spadają anioły - streszczenie

  Któregoś dnia pięcioletnia Ewa widzi stado frunących nad jej domem aniołów. Zafascynowana ich widokiem, wychodzi z ogródka i dochodzi aż do lasu, gdzie wpada w pułapkę na dzikie zwierzęta. Potłuczona i nieprzytomna, trafia do szpitala. Tymczasem jej Anioł Stróż przegrywa walkę ze swoim... Więcej »

 • Poczwarka - streszczenie

  Adam i Ewa oczekują swojego pierwszego dziecka. Kiedy rodzi się dziewczynka z zespołem Downa, nie potrafią ukryć rozczarowania. Decydują się oddać ją specjalnego zakładu. Ewę w szpitalu odwiedza Anna, również matka chorej dziewczynki i przekonuje: „Pani nie wie, że w narodzinach tego dziecka może kryć... Więcej »

 • Samotność bogów - streszczenie

  Plemię żyjące w Puszczy od 150 lat wyznaje Boga Dobroci, którego kult przynieśli „ludzie w długich sukniach”. Wraz z nimi do wioski wkroczyła także cywilizacja. Obecnie w osadzie pozostaje dwóch kapłanów: stary Isak i młody Ezra. Wiara w dawnych bogów jest zakazana, jednak... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 1 + 3 =
Magdalena
2019-01-04 17:04:04
dziękuję
Stanisław
2015-12-16 16:19:06
Ok
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43