Dorota Terakowska, Dzień i noc czarownicy – streszczenie

Książka Doroty Terakowskiej składa się z dwóch opowiadań zatytułowanych Jeden dzień czarownicy i Jedna noc czarownicy.

Bohaterką pierwszej historii jest baśniowa wiedźma, którą zaczynają prześladować senne koszmary. Śniła o królewnach, które przemieniła w żaby i książętach zamienionych w gąsiory – zaczęły nią targać wyrzuty sumienia, które spowodowały, że postanowiła zostać dobrą wróżką. Zaczęła ochoczo pomagać innym, a wieść o tym szybko rozeszła się po okolicy. Zgłosiła się do niej m.in. szyszka, która pragnęła być lisem czy młoda kobieta chcąca zamienić się w ptaka. Wróżka spełniała wszystkie życzenia, jednak szybko okazało się, że stały się one przyczyną licznych nieszczęść. Wszyscy prosili o przemiany, które były wbrew ich naturze. Wiedźma odczyniła czary i uratowała całą sytuację. Była jednak przygnębiona ponieważ chciała czynić dobro, ale swoimi zaklęciami narobiła mieszkańcom lasu kłopotów. Leśne echo wyjaśniło jej, że tak naprawdę zawsze robiła dobre uczynki ponieważ nawet jeśli pozornie szkodziły, to na dłuższą metę były to drobne psikusy, z których wyniknęły później dobre sytuacje. Kobieta zrozumiała, że dane jest jej być po prostu wiedźmą i nie powinna na siłę zmieniać charakteru.

Drugie opowiadanie ukazuje wiedźmę, która budzi się w naszym, bynajmniej nie baśniowym, świecie. Znalazła się w pokoju dziewczynki, która przed snem czytała książkę z bajkami – czarownica po prostu z niej wypadła. Wiedźma nie potrafi odnaleźć się we współczesności, a sprzęty technologiczne powodują w niej strach i niepokój. Nagle dziewczynka budzi się z płaczem i pomaga kobiecie powrócić do jej magicznego świata. Czarownica obiecuje jej, że jeszcze kiedyś ją odwiedzi. Po wielu latach, kiedy dziecko dorasta i jest już w podeszłym wieku czarownica pojawia się i zabiera ją do świata baśni.

 

Polecamy również:

 • Władca Lewawu - streszczenie

  „Władca Lewawu” to historia, którą narratorce opowiedział jej główny bohater – Bartek. Bartek ma 13 lat i jest sierotą. Mieszka w domu dziecka i choć nie jest mu tam najgorzej, czasami ucieka, by szukać swoich rodziców. Więcej »

 • Córka czarownic - streszczenie

  Mała dziewczynka dorasta pod okiem starej kobiety, z dala od ludzi. Mieszkają w opuszczonych domach i jaskiniach, ciągle uciekając przed Najeźdźcami. Opiekunka, jak się później okazuje, jest czarownicą. Uczy dziecko podstaw magii, przemieniania przedmiotów, leczenia, porozumiewania się z drzewami i... Więcej »

 • Tam, gdzie spadają anioły - streszczenie

  Któregoś dnia pięcioletnia Ewa widzi stado frunących nad jej domem aniołów. Zafascynowana ich widokiem, wychodzi z ogródka i dochodzi aż do lasu, gdzie wpada w pułapkę na dzikie zwierzęta. Potłuczona i nieprzytomna, trafia do szpitala. Tymczasem jej Anioł Stróż przegrywa walkę ze swoim... Więcej »

 • Poczwarka - streszczenie

  Adam i Ewa oczekują swojego pierwszego dziecka. Kiedy rodzi się dziewczynka z zespołem Downa, nie potrafią ukryć rozczarowania. Decydują się oddać ją specjalnego zakładu. Ewę w szpitalu odwiedza Anna, również matka chorej dziewczynki i przekonuje: „Pani nie wie, że w narodzinach tego dziecka może kryć... Więcej »

 • Samotność bogów - streszczenie

  Plemię żyjące w Puszczy od 150 lat wyznaje Boga Dobroci, którego kult przynieśli „ludzie w długich sukniach”. Wraz z nimi do wioski wkroczyła także cywilizacja. Obecnie w osadzie pozostaje dwóch kapłanów: stary Isak i młody Ezra. Wiara w dawnych bogów jest zakazana, jednak... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 1 + 1 =
jest git
2022-05-05 17:09:11
ok
Samosia
2021-03-09 16:34:35
Tekst był bardzo fajny
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43