Dorota Terakowska, Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie – streszczenie

Książka Doroty Terakowskiej to tak naprawdę zbiór trzech opowiadań napisanych w bajkowej konwencji. Historia o tytułowej Babci Brygidzie obejmuje również losy dziewięcioletniego Bartka Nowaka, który poznaje tajemniczą kobietę w czasie swojej choroby. Niestety jego rodzice oraz siostra nie mogą pozostać z nim w domu, więc większość czasu bohater spędza sam. Któregoś dnia owa kobieta staje w jego drzwiach, oznajmia, że jest babcią Brygidą i że zabierze go we wspaniałą podróż po Krakowie. Tak naprawdę jednak Bartek nie ma pojęcia, czy dziwaczna postać jest naprawdę jego biologiczną babcią.

Nieznajoma zabiera Bartka na magiczne wycieczki, podczas których okaże się, że miasto zamieszkują postacie, które wydają się istnieć tylko w słynnych legendach (wróżki, księżniczki, dziwne zwierzęta). Chłopiec zyskuje także wiedzę na temat mnóstwa ciekawostek dotyczących Krakowa np. ile schodów liczy wieża Mariacka, jaki napis tak naprawdę widnieje na hotelu „Pod Różą” czy które krakowskie miejsca są uważane za najpiękniejsze w Polsce.

Babcia i „wnuczek” odwiedzają pomnik Adama Mickiewicza na rynku, spacerują ulica Floriańską, Grodzką i Kanoniczą, spotykają także Smoczka zamieszkującego Smoczą Jamę na Wawelu. Ich spacer kończy się spotkaniem ze strażakiem na szczycie wieży Kościoła Mariackiego.

 

Polecamy również:

 • Władca Lewawu - streszczenie

  „Władca Lewawu” to historia, którą narratorce opowiedział jej główny bohater – Bartek. Bartek ma 13 lat i jest sierotą. Mieszka w domu dziecka i choć nie jest mu tam najgorzej, czasami ucieka, by szukać swoich rodziców. Więcej »

 • Córka czarownic - streszczenie

  Mała dziewczynka dorasta pod okiem starej kobiety, z dala od ludzi. Mieszkają w opuszczonych domach i jaskiniach, ciągle uciekając przed Najeźdźcami. Opiekunka, jak się później okazuje, jest czarownicą. Uczy dziecko podstaw magii, przemieniania przedmiotów, leczenia, porozumiewania się z drzewami i... Więcej »

 • Tam, gdzie spadają anioły - streszczenie

  Któregoś dnia pięcioletnia Ewa widzi stado frunących nad jej domem aniołów. Zafascynowana ich widokiem, wychodzi z ogródka i dochodzi aż do lasu, gdzie wpada w pułapkę na dzikie zwierzęta. Potłuczona i nieprzytomna, trafia do szpitala. Tymczasem jej Anioł Stróż przegrywa walkę ze swoim... Więcej »

 • Poczwarka - streszczenie

  Adam i Ewa oczekują swojego pierwszego dziecka. Kiedy rodzi się dziewczynka z zespołem Downa, nie potrafią ukryć rozczarowania. Decydują się oddać ją specjalnego zakładu. Ewę w szpitalu odwiedza Anna, również matka chorej dziewczynki i przekonuje: „Pani nie wie, że w narodzinach tego dziecka może kryć... Więcej »

 • Samotność bogów - streszczenie

  Plemię żyjące w Puszczy od 150 lat wyznaje Boga Dobroci, którego kult przynieśli „ludzie w długich sukniach”. Wraz z nimi do wioski wkroczyła także cywilizacja. Obecnie w osadzie pozostaje dwóch kapłanów: stary Isak i młody Ezra. Wiara w dawnych bogów jest zakazana, jednak... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43