![]() |
Marek Hłasko, rys. Zbigniew Kresowaty |
Polski pisarz i scenarzysta. Urodzony 14 stycznia 1934 roku w Warszawie jako syn Macieja i Marii Hłasków. Rodzice Hłasko rozwodzą się w 1937 roku, ojciec umiera dwa lata później. Po upadku powstania warszawskiego Maria Hłasko wraz z synem przenosi się do Częstochowy, a następnie do Białegostoku i Wrocławia. W 1948 roku Hłasko rozpoczyna naukę w Liceum Administracyjno-Handlowym we Wrocławiu, rok później przenosi się Liceum Techniczno-Teatralnego w Warszawie, z którego zostaje wyrzucony.
W latach 1950-51 Hłasko pracuje jako kierowca w Bazie Transportowej w Bystrzycy Kłodzkiej. Po 1951 roku powraca wraz z rodziną (matka i ojczym) do Warszawy. W tym samym roku podejmuje pierwsze próby literackie (opowiadanie „Baza Sokołowska”), nawiązuje też kontakty ze Związkiem Literatów Polskich, dzięki któremu otrzymuje stypendium.
W 1954 roku na łamach „Sztandaru Młodych” ukazuje się debiutancki utwór młodego pisarza pt.: „Baza Sokołowska”. Kolejne opowiadania – „Złota jesień”, „Szkoła”, „Noc nad piękną rzeką” – przynoszą Hłasce uznanie środowiska literackiego, a sam pisarz staje się znaną i popularną postacią.
W 1958 roku Hłasko wyjeżdża do Paryża, a następnie do Niemiec i Włoch. W międzyczasie