Marek Hłasko, Następny do raju – streszczenie

Bohaterowie utworu – Warszawiak, Zabawa i Orsaczek wybierają się do centrum miasta by wziąć udział w obchodach z okazji Pierwszego Maja. Gdy dojeżdżają na miejsce, wysiadają ze swoich samochodów z zamiarem udania się w swoich własnych kierunkach. Okazuje się jednak, że wszyscy podążają za sobą, choć tak naprawdę nie znają celu. Udają się do lokalu, gdzie Warszawiak i Zabawa zamawiają alkohol. Orsaczek odłącza się od nich. Dwaj pozostali w knajpie towarzysze prawie wcale ze sobą nie rozmawiają, jednak czytelnik dowiaduje się, że Warszawiak zamierza porzucić swoją pracę. Gdy wychodzą na ulicę, nieznajomy zaciąga Zabawę na trybunę, gdzie ma opowiedzieć jakie to wspaniałe jest życie kierowcy ciężarówki. Dołącza do niego Warszawiak. Obaj wiedzą, że ich zawód i życie są beznadziejne i nudne, ale publicznie się do tego nie przyznają i głoszą idee socrealistyczne. Kiedy dwaj mężczyźni wracają do domu, Orsaczek upija się do nieprzytomności, którą odzyskuje dopiero następnego dnia. Odkrywa, że zostaje okradziony i ze złości niszczy dekoracje  z uroczystości. Zostaje za to ukarany przez milicję. Na końcu opowiadania dowiadujemy się, że bohaterowie, choć pracują ze sobą od dawna, nie znają swoich imion. Ostatecznie Warszawiak realizuje swój zamiar i wyjeżdża z miejsca pracy.

 

Polecamy również:

 • Pierwszy krok w chmurach - streszczenie

  W sobotnie popołudnie wielu mieszkańców warszawskiego Marymontu z nudów obserwuje, co robią inni. Ulice są wyludnione, tylko w podrzędnych knajpach jest pełno gości. Maliszewski, jego szwagier Heniek i sąsiad Gienek również starają się zabić nudę. Więcej »

 • Marek Hłasko, Robotnicy – streszczenie

  Opowiadanie Marka Hłaski rozpoczyna się na równinie, na której pracują robotnicy budujący most. Jesteśmy świadkami ich rozmowy – jeden z nich o imieniu Kazimierz wspomina, że gdyby nie jego komunistyczne poglądy nigdy nie podjął by się tej pracy. Więcej »

 • Marek Hłasko, Ósmy dzień tygodnia – streszczenie

  Podstawą fabuły opowiadania Marka Hłaski są perypetie erotyczne dwójki bohaterów – Agnieszki i Piotra. Okazuje się, że nie ma miejsca, w którym mogliby uprawiać miłość. Więcej »

 • Marek Hłasko, Piękni dwudziestoletni – streszczenie

  Książkę Piękni dwudziestoletni uznaje się za autobiografię autora, podzieloną na rozdziały oddające konkretny etap z jego życia. Pisarz przedstawia historię swojego dzieciństwa oraz edukacji, a także pierwsze kroki zawodowe. Jego pierwszą pracą było stanowisko pomocnika kierowcy w firmie przewozowej. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 2 =
Hm
2022-05-27 10:28:53
Nie wiem co to za powiesc zostala tu streszczona ale na pewno nie jest to Nastepny do raju :-(
Ostatnio komentowane
Czyli,powiedzenie Polak Węgier dwa bratanki,nie jak się nie odnoszą względem pochodzen...
• 2022-06-16 19:03:58
ekstra
• 2022-06-18 17:12:40
ok
• 2022-06-08 15:52:28
dzięks
• 2022-06-06 19:26:13
Ale proste
• 2022-06-06 14:23:48