Marek Hłasko, Robotnicy – streszczenie

Opowiadanie Marka Hłaski rozpoczyna się na równinie, na której pracują robotnicy budujący most. Jesteśmy świadkami ich rozmowy – jeden z nich o imieniu Kazimierz wspomina, że gdyby nie jego komunistyczne poglądy nigdy nie podjął by się tej pracy. Stefan natomiast zapowiada, że nigdy nie pije alkoholu, ale po zakończonej pracy upije się jak nigdy dotąd. Kolejny z nich, głęboko wierzący mówi, że w tym miejscu przestaje wierzyć w Boga. Narrator jest jednym z nich i przysłuchuje się tym wypowiedziom milcząc. Następuje opis warunków, w jakich musieli mieszkać robotnicy. Były to marne baraki, w których jesienią i w zimie było bardzo niekomfortowo. Robotnicy nie myli się a listonosz-pijak często spóźniał się z dostarczaniem prasy, ich jedynej rozrywki. Mężczyźni byli wiecznie chorzy, ponieważ ich ubrania nigdy nie mogły doschnąć, cierpieli gorączkę. Kazimierz ponownie podkreśla, że jedynym powodem, dla którego pozostaje na budowie jest jego przynależność do partii.

Latem bywało jeszcze gorzej – słońce grzało tak mocno, ze robotnicy mieli spieczoną skórę, a nie mogli chodzić nago bez względu na przechodzące kobiety. Wszyscy przeklinali most, przy budowie którego pracowali, nienawidzili go i

Polecamy również:

 • Pierwszy krok w chmurach - streszczenie

  W sobotnie popołudnie wielu mieszkańców warszawskiego Marymontu z nudów obserwuje, co robią inni. Ulice są wyludnione, tylko w podrzędnych knajpach jest pełno gości. Maliszewski, jego szwagier Heniek i sąsiad Gienek również starają się zabić nudę. Więcej »

 • Marek Hłasko, Ósmy dzień tygodnia – streszczenie

  Podstawą fabuły opowiadania Marka Hłaski są perypetie erotyczne dwójki bohaterów – Agnieszki i Piotra. Okazuje się, że nie ma miejsca, w którym mogliby uprawiać miłość. Więcej »

 • Marek Hłasko, Następny do raju – streszczenie

  Bohaterowie utworu – Warszawiak, Zabawa i Orsaczek wybierają się do centrum miasta by wziąć udział w obchodach z okazji Pierwszego Maja. Gdy dojeżdżają na miejsce, wysiadają ze swoich samochodów z zamiarem udania się w swoich własnych kierunkach. Więcej »

 • Marek Hłasko, Piękni dwudziestoletni – streszczenie

  Książkę Piękni dwudziestoletni uznaje się za autobiografię autora, podzieloną na rozdziały oddające konkretny etap z jego życia. Pisarz przedstawia historię swojego dzieciństwa oraz edukacji, a także pierwsze kroki zawodowe. Jego pierwszą pracą było stanowisko pomocnika kierowcy w firmie przewozowej. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
nice
Katto • 2021-12-01 09:44:14
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
Spoko
Kowal • 2021-11-24 18:52:36
Dzięki za to
Niewiadomym:) • 2021-11-24 17:45:42