Leopold Tyrmand, Zły – opracowanie

Geneza i gatunek

Powieść autorstwa Leopolda Tyrmanda ukazała się drukiem w 1955 roku w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”. W tych trudnych dla literatury latach cenzura często wstrzymywała wydania jego dzieł lub kolejne wznowienia – w ten sposób rzeczona książka stała się w pewnym sensie „białym krukiem”. Powieść należy zaliczyć do gatunku kryminalnego, powieści łotrzykowskiej. Zły został przetłumaczony na wiele języków obcych.

Tytuł

Tytuł powieści stanowi jednocześnie pseudonimiczne określenie głównego jej bohatera – tajemniczego bohatera,stającego w obronie mieszkańców Warszawy, napadanych przez bandytów i chuliganów. Zły walczy z przestępczym światkiem stolicy.

Czas i miejsce akcji

Powieść Tyrmanda stanowi niezwykłą wędrówkę przez poszczególne zakątki warszawskich dzielnic. W latach 50. XX wieku odwiedzamy z bohaterami ruiny Śródmieścia, Dom Towarowy na Torwarze, halę Koszyki czy zniszczony północny Muranów. Akcja rozgrywa się tak naprawdę w szeroko rozumianej przestrzeni miejskiej – w parkach, tramwajach autobusach, na ulicach, dworcach.

Język i styl

Książka została napisana niezwykle żywym i dynamicznym językiem, w niektórych momentach gatunkowo zbliżającym się do reportażu, zwłaszcza w użyciu niektórych elementów gwary warszawskiej w dialogach i wypowiedziach postaci. A były to osoby pochodzące z bardzo różnych, nieraz biegunowych środowisk: mediów, handlarzy, chuliganów czy robotników.

Założenie i problematyka

Kryminał Leopolda Tyrmanda stanowić miał obraz Polski Ludowej, jej rzeczywistości i władzy. W powojennej Warszawie ukazany bowiem został świat przestępczy, dezorganizujący społeczeństwo. Rządzą nim zupełnie osobne prawa i struktura. Autor ukazuje ten świat z dozą humoru i ironii, jednak zostaje przez niego zakwalifikowany i potępiony jako zagrażająca patologia, wstrzymująca rozwój odradzającego się po wojnie, świata społecznego. Pisarz przekazuje jednak również przekonanie o tym, że czasem i największy bandyta okazuje ludzkie oblicze, bo też jest przecież człowiekiem

Polecamy również:

  • Leopold Tyrmand, Dziennik 1954

    Dziennik 1954 to zapiski prowadzone przez autora codzienni w okresie od 1 stycznia do 2 kwietnia 1954 roku. Tyrmand opisuje codzienną rzeczywistość w czasach stalinizmu. Książka po raz pierwszy wydana w 1980 roku. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24