Socjalizm - definicja, główne założenia, socjalizm utopijny

Socjalizm ukształtował się, mniej więcej na przełomie XVIII i XIX wieku jako ideologia opozycyjna wobec kapitalizmu. Twórcy nowej teorii wyrzucali, iż ustrój kapitalistyczny utrwala, a nawet pogłębia, nierówności społeczne, poprzez promowanie osób posiadających większy kapitał i marginalizację osób niżej usytuowanych na drabinie społecznej. Socjalizm oparł swoją ideologię na kategorii powszechnej równości ludzi i sprawiedliwego, równego podziału własności, dóbr i środków produkcji między wszystkich obywateli (własność wspólna miała być podstawą równości i dobrobytu każdej jednostki). Likwidacji uległy własność prywatna oraz podział społeczeństwa na klasy.

Ideologia socjalistyczna pojawiła się najpierw u tzw. utopijnych socjalistów – należeli do nich np. Claude Henri de Saint-Simon i Charles Fourier, jednak podwaliny teoretyczne stworzyli już w XIX stuleciu Karol Marks i Fryderyk Engels, czołowi ideolodzy socjalizmu.

Początkowo był to pewien pogląd odnoszący się do stosunków ekonomicznych, z czasem zaś rozbudowany został także o pewną koncepcję stosunków społecznych. Takie społeczeństwo socjalistyczne to wspólnota ludzi wolnych i równych, mających taki sam dostęp do dóbr i pomiędzy których została równomiernie rozdzielona także praca, dzięki czemu nie występuje tutaj zjawisko ubóstwa, a wśród ludzi panuje przyjaźń. Był to swojego rodzaju idealistyczny projekt, którego nigdy w praktyce nie osiągnięto.

Doktryna socjalistyczna bardzo szybko rozwinęła się i uległa przeobrażeniom w stronę ideologii marksizmu-leninizmu. Zgodnie z nią socjalizm stanowił tylko początkowy etap w budowie społeczeństwa komunistycznego.

Polecamy również:

  • Niewolnictwo - definicja, geneza

    Niewolnictwo jest to zjawisko społeczne charakteryzujące się różnego rodzaju zależnościami, polegają one na podziale ludzi na wolnych i niewolników, przy czym niewolnicy byli przedmiotem własności ludzi i instytucji sprawujących władzę, mogli oni dowolnie nimi rozporządzać. Więcej »

  • Feudalizm - definicja, cechy, system lenny

    Pojęcie feudalizmu wzięło swoją nazwę od łacińskiego słowa feudum, które tłumaczy się jako lenno lub prawo do cudzej rzeczy. W ujęciu węższym, wprowadzonym w XIX wieku, określa się tym mianem ustrój społeczno-prawny charakterystyczny dla średniowiecznych państw Europy Zachodniej, który... Więcej »

  • Kapitalizm - definicja, zasady, rodzaje

    Kapitalizm jest to system gospodarczy (ekonomiczny), w którym dominuje własność prywatna, wolny rynek, a interwencjonizm i protekcjonizm państwa ograniczony jest do minimum. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17