Geneza państwa
Państwa nie rodzą się z dnia na dzień, ich powstawanie to długotrwały proces. Jednocześnie trudno czasem jednoznacznie ustalić, kiedy możemy mówić już o istnieniu państwa, a nie wspólnoty społeczno-politycznej, etnicznej, narodowej. Moment narodzin państwa bywa określany umownie lub w przybliżeniu. O wiele łatwiej uchwycić upadek państwa, bowiem wiąże się on z końcem funkcjonowania suwerennej włazy państwowej na danym terytorium.
Państwo nie wyłania się z chaosu, potrzebne jest występowanie kilku czynników, by mogło ono rozpocząć samodzielny byt, takich jak m.in.: świadomość narodowa, wspólnota języka, kultury, obyczajów czy historii, a także wspólne pochodzenie.
Narodziny państwa mogą dokonać się na kilka sposobów. Pierwszym rodzajem genezy państwa jest wytworzenie się pewnych struktur organizacyjno-administracyjno-politycznych na konkretnym terytorium nienależącym do jakiegokolwiek innego państwa i niepodlegającym zwierzchnictwu żadnego kraju. Drugim typem powstania organizacji państwowej jest rozpad większego organizmu na mniejsze, niezależne państwa. Narodziny państwa mogą również być związane z połączeniem się kilku państw w jeden organizm polityczny – tym samym