Wszystkie państwa mają wyznaczone pewnego rodzaju cele, zadania do zrealizowanie. Aby móc funkcjonować w miarę sprawie, państwo musi spełniać określone funkcje. Poprzez funkcje państwa rozumieć należy całokształt działalności w ważnych dla społeczeństwa strefach życia.
Najważniejszymi kryteriami wyróżniania funkcji państwa jest: zakres przestrzenny działalności państwa, mierzony wysokością wydatków na jej prowadzenie, ilością aparatu państwowego do jego funkcjonowania, metody działania w danej dziedzinie i znaczenie tego działania dla społeczności.
Biorąc pod uwagę wyżej wymienione kryteria, możemy mówić o dwóch zasadniczych funkcjach, które wypełnia państwo. Jest to funkcja wewnętrzna, obejmująca działanie związane z zapewnieniem mieszańcom kraju bezpieczeństwa, ładu i ochrony w przypadku różnego rodzaju zagrożeń wewnątrz państwa. Z kolei funkcja zewnętrzna wiąże się z aktywnością międzynarodową kraju, prowadzeniem polityki zagranicznej, to dbanie o interesy i bezpieczeństwo państwa na zewnątrz.