Podział i typy państw - WOS

Typologia państw jest dość problematycznym i skomplikowanym zagadnieniem, istnieje bowiem spór co do kryteriów, jakie należy przyjąć w celu prawidłowej kwalifikacji państw.

Najczęściej do określenie typu państwa używane jest kryterium dominującej klasy społecznej, która gospodaruje środkami produkcji oraz zbliżony status społeczeństwa i stosunki społeczno-ekonomiczne. Na podstawie tych kryteriów, wyłaniają się następujące typy państw: niewolnicze, feudalne kapitalistyczne i socjalistyczne.

Kolejny sposób klasyfikacji, który jako podstawowe kryterium wskazuje charakterystykę danych społeczeństw, wyróżnia następujące typy państw: preindustrialne, industrialne oraz postindustrialne. Warto zaznaczyć, iż po upadku systemu komunistycznego wyodrębnia się państwa rozwijające się, lub tez słabo i wysoko rozwinięte.

Bardzo często uznaje się klasyfikację państw ze względu na jego typ za niepełną, a nawet niewłaściwą, bowiem pełniejsza wydaje się być klasyfikacja państwa ze względu na jego formę.

Polecamy również:

  • Niewolnictwo - definicja, geneza

    Niewolnictwo jest to zjawisko społeczne charakteryzujące się różnego rodzaju zależnościami, polegają one na podziale ludzi na wolnych i niewolników, przy czym niewolnicy byli przedmiotem własności ludzi i instytucji sprawujących władzę, mogli oni dowolnie nimi rozporządzać. Więcej »

  • Feudalizm - definicja, cechy, system lenny

    Pojęcie feudalizmu wzięło swoją nazwę od łacińskiego słowa feudum, które tłumaczy się jako lenno lub prawo do cudzej rzeczy. W ujęciu węższym, wprowadzonym w XIX wieku, określa się tym mianem ustrój społeczno-prawny charakterystyczny dla średniowiecznych państw Europy Zachodniej, który... Więcej »

  • Kapitalizm - definicja, zasady, rodzaje

    Kapitalizm jest to system gospodarczy (ekonomiczny), w którym dominuje własność prywatna, wolny rynek, a interwencjonizm i protekcjonizm państwa ograniczony jest do minimum. Więcej »

  • Socjalizm - definicja, główne założenia, socjalizm utopijny

    Socjalizm ukształtował się, mniej więcej na przełomie XVIII i XIX wieku, jako ideologia opozycyjna wobec kapitalizmu. Twórcy nowej teorii wyrzucali, iż ustrój kapitalistyczny utrwala, a nawet pogłębia, nierówności społeczne, poprzez promowanie osób posiadających większy kapitał... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41
bardzo to działanie łatwe
• 2025-03-03 13:00:02
Jest nad czym myśleć. PEŁEN POZYTYW.
• 2025-03-02 12:32:53
pozdro mika
• 2025-02-24 20:08:01
dzięki
• 2025-02-24 09:56:27