Niewolnictwo - definicja, geneza

Niewolnictwo jest zjawiskiem społecznym charakteryzującym się różnego rodzaju zależnościami. Polegają one na podziale ludzi na wolnych i niewolników, przy czym niewolnicy byli przedmiotem własności ludzi i instytucji sprawujących władzę, mogli oni dowolnie nimi rozporządzać. Niewolnik nie był panem swojego losu, swojego życia, mógł być jak rzecz kupiony, sprzedany czy wypożyczony.

Niewolnictwo jest jednym z najstarszych zjawisk społecznych, wykształciło się po rozpadzie wspólnoty pierwotnej i funkcjonowało nieprzerwanie od starożytności, aż chwili obecnej. Na przestrzeni wieków sytuacja prawna niewolników wyglądała różnie w różnych krajach i okresach historycznych, jednak istota niewolnictwa sprowadzała się do tego, iż właściciel posiadał pełnię władzy nad niewolnikiem (często był panem życia i śmierci). Cechą wyróżniającą niewolnictwo od innych form zależności (np. poddaństwa chłopów) było postrzeganie niewolnika jako przedmiotu z punktu widzenia prawa. Nie posiadał on bowiem żadnych obowiązków wobec państwa, jedynie wobec swojego „pana”.

Formację niewolniczą niektórzy badacze tematu dzielą na niewolnictwo typu azjatyckiego (starożytny Egipt, Mezopotamia), w którym większość niewolników stanowiła własność władcy (utożsamianego z państwem) oraz niewolnictwo typu antycznego (starożytna Grecja, Rzym), w tym przypadku większość niewolników była własnością osób prywatnych.

Współcześnie niewolnictwo formalnie jest zakazane we wszystkich krajach świata, jednak praktyka wygląda nieco inaczej. Niewolnictwo istnieje, ma nieco odmienny charakter i przybiera inne formy, takie jak: przymusowa praca w obozach pracy lub też handel dziećmi i kobietami, które zmuszane są np. do prostytucji.

Polecamy również:

  • Feudalizm - definicja, cechy, system lenny

    Pojęcie feudalizmu wzięło swoją nazwę od łacińskiego słowa feudum, które tłumaczy się jako lenno lub prawo do cudzej rzeczy. W ujęciu węższym, wprowadzonym w XIX wieku, określa się tym mianem ustrój społeczno-prawny charakterystyczny dla średniowiecznych państw Europy Zachodniej, który... Więcej »

  • Kapitalizm - definicja, zasady, rodzaje

    Kapitalizm jest to system gospodarczy (ekonomiczny), w którym dominuje własność prywatna, wolny rynek, a interwencjonizm i protekcjonizm państwa ograniczony jest do minimum. Więcej »

  • Socjalizm - definicja, główne założenia, socjalizm utopijny

    Socjalizm ukształtował się, mniej więcej na przełomie XVIII i XIX wieku, jako ideologia opozycyjna wobec kapitalizmu. Twórcy nowej teorii wyrzucali, iż ustrój kapitalistyczny utrwala, a nawet pogłębia, nierówności społeczne, poprzez promowanie osób posiadających większy kapitał... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33